Zaštitinik građana: Ko radi sa decom mora biti predmet stalnog nadzora

Zaštitinik građana: Ko radi sa decom mora biti predmet stalnog nadzora

Zoran Pašalić, izvor: Medija centar Beograd

Izvor: Beta

20.01.2021

Kategorija: U fokusu

Zaštitnik građana priprema inicijativu za izmene i dopune relevantnih važećih propisa kojima bi se detaljno regulisalo pružanje usluga obrazovanja i održavanja nastave od strane fizičkih i pravnih lica bez obzira na formu registracije delatnosti, saopšteno je danas.

Inicijativa koju priprema Zaštitnik građana trebalo bi da omogući da se utvrdi da li fizička i pravna lica, koja nameravaju da se bave obrazovanjem i vaspitanjem dece, ispunjavaju uslove koji važe za druge obrazovno-vaspitne institucije u kadrovskom, tehničkom i pedagoškom smislu.

Zoran Pašalić je u pisanoj izjavi naveo da će pokrenuti inicijativu za izmene važećih propisa “da se ne bi više dešavalo da svako može da radi sa decom, a da ne ispunjava osnovne uslove”.

“Ne bih želeo da se slučaj građanki koje već nekoliko dana prijavljuju seksualno zlostavljanje zaboravi kada prestane da bude medijski interesantan i da se ponovo pojavi nešto slično u kraćem ili dužem vremenskom intervalu, a da se problem suštinski ne reši. A izvesno je da ovo nije jedini takav slučaj”, rekao je Pašalić.

Pašalić je dodao da je potrebno da se sistem uredi tako da onemogući da osobe koje rade sa decom, bez obzira kakvu vrstu edukacije vrše, budu bez nadzora onih koji po zakonu moraju da vrše brigu o deci i da proveravaju šta te osobe i na koji način rade.

On je rekao da treba “osnažiti žrtve da se obrate odgovarajućim institucijama koje treba da ispitaju njihove navode, među kojima je i institucija Zaštitnika građana koja je uvek pružala zaštitu svim ugroženim pojedincima i grupama”.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.