ORBAN POZVAN NA RASPRAVU U EVROPSKI PARLAMENT ZBOG UVEDENIH MERA TOKOM EPIDEMIJE

ORBAN POZVAN NA RASPRAVU U EVROPSKI PARLAMENT ZBOG UVEDENIH MERA TOKOM EPIDEMIJE

Viktor Orban, izvor: youtube.com (screenshot)

Objavio: Magločistač

12.05.2020

Kategorija: U fokusu

Mađarski premijer Viktor Orban dobio je danas poziv da dođe u Evropski parlament na raspravu o vanrednom stanju koje je uveo u Mađarskoj zbog epidemije korona virusa i uticaja tih mera na osnovna prava i slobode.

Evropski savet i Evropska komisija u četvrtak treba da predstave deklaraciju o tom pitanju posle čega će biti održana debata na plenarnom zasedanju Evropskog parlamenta (EP), naveo je predsednik EP David Sasoli u pismu upućenom Orbanu.

Mađarski parlament je krajem marta usvojio zakon koji Orbanu omogućava da do daljeg vlada ukazima u okviru vanrednog stanja uvedenog u borbi protiv korona virusa.

Takva ovlašćenja izazvala su zabrinutost predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen. Orban, čija je zemlja redovno na meti kritika zbog kršenja vladavine prava, poznat je i po izjavama protiv Evropske unije.

Sasoli je rekao da je po pravilima Evropskog parlamenta za rasprave te vrste potrebno učešće predsednika države ili vlade zemlje o kojoj se drži debata.

Predsednik EP je dodao da uprkos pandemiji, učešće ne može da bude na daljinu, pošto je tako odlučeno na konferenciji predsednika raznih poslaničkih grupa.

Orban je početkom aprila naveo da je za EU koju je nazvao “staklenim zvonom Brisela” bolje da se bavi borbom protiv korona virusa nego da se bavi Mađarskom, posle kritika upućenih na njegova ovlašćenja tokom vanrednog stanja.

 

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.