VENECIJANSKA KOMISIJA PREMIJERKI SRBIJE: ZA PROMENU USTAVA NEOPHODAN DIJALOG

VENECIJANSKA KOMISIJA PREMIJERKI SRBIJE: ZA PROMENU USTAVA NEOPHODAN DIJALOG

Izvor: civilnodrustvo.gov.rs

Objavio: Magločistač

10.05.2018

Kategorija: U fokusu

Delegacija stručnjaka Saveta Evrope koja boravi u Srbiji, danas je na sastanku s premijerkom Anom Brnabić u Beogradu ukazala da je u promeni Ustava i reformi pravosuđa neophodan dijalog i komunikacija svih relevantnih faktora, navodi se u saopštenju Vlade.

Predstavnici Venecijanske komisije kojoj je Srbija u aprilu prosledila predlog ustavnih amandmana u oblasti pravosuđa, rekli su da je izmena Ustava Srbije u cilju jačanja nezavisnosti pravosuđa, jedan od najvažnijih reformskih koraka koji proizlaze iz preporuka Evropske komisije obaveza.

Oni su naveli da Akcioni plan za pregovoračko poglavlje 23 Srbije sa EU, o vladavini prava, predviđa da ustavne izmene moraju da budu sprovedene u skladu s najboljim rešenjima u okviru Evropske unije.

Članovi Venecijanske komisije su izrazili spremnost da pruže pravnu pomoć Srbiji u postizanju evropskih pravnih i institucionalnih standarda u oblasti demokratije i vladavine prava, kroz neophodne ustavne promene i reformu pravosuđa.

Premijerka Brnabić je na sastanku rekla da Srbija ustavnim amandmanima želi da obezbedi nezavisno i efikasno sudstvo, uz jačanje odgovornosti nosilaca pravosudnih funkcija, pošto sporo i neefikasno pravosuđe usporava reforme.

S delegacijom Venecijanske komisije danas se sastao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Stručnjaci Saveta Evrope pripremaju godišnji izveštaj koji će biti predstavljen u junu.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.