UNS: REKORDERIMA U KRŠENJU NOVINARSKOG KODEKSA DODELJENO 6,6 MILIONA DINARA

UNS: REKORDERIMA U KRŠENJU NOVINARSKOG KODEKSA DODELJENO 6,6 MILIONA DINARA

Objavio: Magločistač

29.05.2018

Kategorija: U fokusu

Udruženje novinara Srbije (UNS) saopštilo je danas da su listovi “Informer”, “Srpski telegraf” i portal srbijadanas.com, za koje navode da su rekorderi u kršenju novinarskog kodeksa, ove godine na konkursima za medije dobili oko sedam miliona dinara u 12 lokalnih samouprava.

U Somboru, Pančevu, Beloj Crkvi, Vršcu, Kovinu, Kuli, Subotici, Plandištu, Sremskim Karlovcima, Kikindi, Bačkoj Palanci i Staroj Pazovi “Informer”, “Srpski telegraf” i srbijadanas.com dobili su ukupno 6.650.000 dinara.

Firma “Medijska mreža” d.o.o, izdavač lista “Srpski telegraf” je na medijskim konkursima u ovoj godini dobila 2,2 miliona, dok je “Info IT media” čiji je osnivač izdavač “Informera”, firma “Insajder tim”, dobila 2,5 miliona dinara.

Prema prošlogodišnjem istraživanju Saveta za štampu, “Srpski telegraf” bio je prvi u kršenju novinarskog kodeksa sa 1.282 prekršaja, dok je “Informer” bio na četvrtom mestu sa 953 prekršaja. Za devet nedelja praćenja utvrđeno je, u istraživanju Saveta, da je portal srbijadanas.com u prošloj godini 938 puta prekršio novinarski kodeks.

UNS je naveo da u Pravilniku za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja, koje je donelo Ministarstvo kulture i informisanja, jedan od kriterijuma koje komisija prilikom odobravanja projekata mora da ima u vidu jeste da li je medij koji konkuriše u poslednjih godinu dana poštovao etičke i profesionalne standarde.

 

 

 

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.