U Francuskoj od sada zabranjeno ismevanje nečijeg akcenta

U Francuskoj od sada zabranjeno ismevanje nečijeg akcenta

Izvor: Pixabay.com

Izvor: Beta

28.11.2020

Kategorija: U fokusu

Francuski parlament usvojio je ove nedelje neobičan predlog zakona protiv diskriminacije ljudi koji francuski jezik govore sa nekim akcentom, a zakon predviđa i velike kazne, do tri godine zatvora i 45.000 evra, prenose danas tamošnji mediji.

Parlament je sa 98 glasova za i tri protiv usvojio predlog zakona kojim je zabranjeno ismevanje i ruganje nečijeg akcenta. Zakon će biti dodat na već dugačak spisak raznih oblika diskriminacije koji se nalazi u Krivičnom zakonu i Zakonu o radu.

Tako će diskriminacija na osnovu drugačijeg jezičkog akcenta biti kažnjena kao i drugi oblici diskrimacija na rasnoj, etničkoj i verskoj osnovi, kao i zbog seksualne orijentacije.

Zakon je predložio poslanik sa juga Francuske Kristof Eze (Crhistophe Euzet) a tekst je odmah, u prvom čitanju, usvojen. Drugi poslanici, posebno oni iz francuskih prekomorskih teritorija su prvi pozdravili predlog takvog zakona.

“Usvajali smo zakone protiv raznih oblika diskrimacije, a sada smo usvojili zakon za zaštitu 30 miliona Francuza koji naš jezik izgovaraju sa drugačijim akcentom”, rekao je Eze.

Zakon ima za cilj da promoviše “različitost izgovora francuskog jezika i da zabrani diskriminaciju zbog akcenta, posebno u radu”, dodao je poslanik.

Prema nedavnoj anketi, svaki drugi Francuz je rekao da govori sa nekim određenim akcentom, dok jedna četvrtina ispitanika tvrdi da je redovno i to na svakodnevnom nivou predmet ismevanja, zbog akcenta koji nije kao onaj u Parizu.

I francuski premijer Žan Kasteks (Jean Castex) je postao predmet ismevanja i šala čim je došao na funkciju u julu ove godine.

Mediji su tada naveli da je u francusku vladu došao premijer sa juga zemlje, koji ne govori francuski sa pariskim akcentom.

Parižani kao i građani u drugim glavnim gradovima imaju svoj akcenat i često ga smatraju “jedinim pravim” akcentom francuskog jezika.

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“U Francuskoj od sada zabranjeno ismevanje nečijeg akcenta”

Franken says:

> “Usvajali smo zakone protiv raznih oblika diskrimacije, a sada smo usvojili zakon za zaštitu 30 miliona Francuza koji naš jezik izgovaraju sa drugačijim akcentom”, rekao je Eze.<

Ovo je idiotizam na više razina.

U Europi, Frančezi & Horvati, kaj se tiče jezika, totalno su flipnuli.

Zabrane, preskripcije, "jezikoslovna policija" na čelu s opatrnutim lingvistima, budalasti i nepotrebni neologizmi na svim stranama, itd. Naravno da se s time treba sprdati, pa i sa neobičnim akcentima. Kod nas su Bosanci bili oduvijek na meti.

I šta fali ismijavanju? Tko ima njemačke satelitske kanale i razumije dovoljno dobro taj jezik, bolje reći "jezike", može vidjeti & čuti koliko se Nijemci šegače jedni s drugima. Zapad ismijava istok, onaj užasni DDR naglasak. Sjevernjaci mlate po Bavarcima, Bajuwari jope po zapadnjacima, itd.

Nijemci dovoljno ozbiljno kontaju da se jezik mijenja i evoluira, i zabrane i propisi u vezi s njim su uzaludni. S tim stvarima su se opekli u najmračnijem periodu svoje povijesti. (Nažalos', susjedi Croati još uvijek nisu prijehali k pameti. I pošto običan puk nije siguran u svoje poznavanje standardnoga jezika, pišu dijalektom na društvenim mrežama, najčešće Dalmatinci. I ako su zbog toga meta izrugivanja, ni oni ne ostaju dužni. A tako i treba da bidne).

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.