Tageblat: Srbija se statistikom bori protiv smoga

Tageblat: Srbija se statistikom bori protiv smoga

Izvor: Agencija za zaštitu životne sredine (print screen)

Izvor: EURACTIV.rs

11.12.2020

Kategorija: U fokusu

Pandemiji korone na Balkanu se kao za inat pridružio i zagađen vazduh, a umesto odavno zadocnele modernizacije zastarelih elektrana, srpski zvaničnici su u borbi protiv zimskog smoga posegli za oprobanim sredstvom –  promenili su kriterijume za ocenu kvaliteta vazduha, piše luksemburški dnevnik na nemačkom jeziku Tageblat.

List u komentaru pod naslovom “Statistikom protiv zimskog smoga – Beograd podiže granične vrednosti”, podseća da u Sarajevu, Skoplju, Beogradu ili Prištini svake godine tokom hladnih meseci gust zimski smog stanovnicima otežava disanje.

“Ono što zimi zagađuje balkansko nebo je u prvom redu pojačano grejanje. Ne samo peći i toplane za daljinsko grejanje, već i od starosti načete elektrane još uvek rade na jeftin lignit ili čak i na naftni otpad mazut. Prema jednom izveštaju UN iz prošle godine, zagađenje vazduha stanovnike  Zapadnog Balkana u proseku košta 1,3 godine života“, piše Tageblat.

List navodi da samo u 19 gradova Zapadnog Balkana godišnje 5.000 ljudi umre od direktnih posledica zagađenja vazduha, a da je u makedonskom Tetovu čak 19 odsto svih prevremenih smrti posledica tog zagađenja.

“Srpska državna Agencija za zaštitu životne sredine (SEPA) sada se oprobanim receptom upustila u borbu protiv protiv zimskog smoga – u svom najnovijem izveštaju potajno je podigla nacionalne vrednosti za zagađenost vazduha mikročesticama PM2,5“, piše list, pojašnjavajući da je sada donja granica za zagađen vazdug podignuta sa 40 na 55 mikrograma, a za jako zagađen sa 90 na 110 mikrograma mikročestica po kubnom metru.

Uz ironičnu ocenu da je podizanjem graničnih vrednosti “problem rešen”, dnevnik podseća da je “Beograd po istom receptu 2013. godine pokušao da reši skandal vezan za otkriće gljivičnog otrova Aflatoksina u mleku  – i desetostruko podigao granične vrednosti”.

“Ali konačno, svako zlo ima i svoje dobro. Zahvaljujući koroni, smogom izmučeni stanovnici Balkana su ove zime barem dovoljno snabdeveni zaštitnim maskama”, piše luksemburški dnevnik.

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“Tageblat: Srbija se statistikom bori protiv smoga”

Franken says:

Kak’ ide onaj pesen… “statistika naša dika, što poželiš to naslika” (op..op..op!)

Kao sa aflatoksinom u mlijeku prije nekoliko ljeta. Ako zbog zastarjele tehnologije ne m’oš taj otrov spustit na razumnu & propisanu razinu, a ti zovi u pomoć… statistiku.

Isti slučaj(evi) i drugdje. S pomoću statistike tako nam raste BDP, smanjuje se nearbajtnost, najviše (milijarde, bilioni, trilijarde) inozemnih ulaganja iđe ođe, i tako dalja & tome slična baljezganja & laganja.

(S obzirom na stručLJake iz neSNoSne udruge budala & kretena, nikakvo čudo, jel. Priučeni “menaĐeri” s megasega niš’učilišta statiraju statističare. Kupnja diploma und doturata u Vilajetu Serbskom je biznis ez južual. Ovaj “doktor” koga svi, naravno, znaju, stručLJak je za brojke & slova. Viđu ga: https://youtu.be/FzM6gjmNcUA)

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.