STRUKOVNA UDRUŽENJA: IZMENE USTAVA UMANJUJU NEZAVISNOST SUDSKE VLASTI

STRUKOVNA UDRUŽENJA: IZMENE USTAVA UMANJUJU NEZAVISNOST SUDSKE VLASTI

Izvor: civilnodrustvo.gov.rs

Objavio: Magločistač

09.03.2018

Kategorija: U fokusu

Predloženim ustavnim amandmanima se smanjuju garancije za nezavisnost sudske vlasti, ocenio je Omer Hadžiomerović iz Društva sudija Srbije i objasnio da važeći Ustav sadrži odredbu koja zabranjuje politički uticaj na sudije, a iz nepoznatog razloga ta odredba je isključena iz ustavnih izmena.

Omerović je na konferenciji za novinare u Beogradu rekao da je predloženim ustavnim izmenama Visoki savet sudstva “oslabljen i pretvoren u instrument vladajuće parlamentarne većine”.

On je napomenuo da bi u slučaju usvajanja ustavnih amandmana sudije postale manjina u Visokom savetu sudstva, jer će “većinu imati oni koji nisu sudije”, a koje bira parlament po nejasnim kriterijumima.

“Umanjena je i garancija za nepremestivost sudija”, dodao je Omerović i naveo da se to može obavljati pod obrazloženjem da se sprovodi reorganizacija.

I Milan Antonijević iz Komiteta pravnika za ljudska prava smatra da predloženi amandmani za izmenu Ustava Srbije ne obezbeđuju nezavisnost sudstva.

Radni tekst 24 ustavna amandmana nema adekvatna obrazloženja o razlozima za donošenje, analizu sadašnjeg stanja i probleme koje treba rešiti, ocenio je Milan Antonijević.

Antonijević smatra da građani Srbije nisu dovoljno informisani o predloženim izmenama Ustava Srbije i kako će to uticati na njihov život.

“Simptomatično je da u nekim amandmanima postoji obrazloženje do određenog dela, a onda kada dođete do suštinske izmene, poput mogućnosti ministra pravde da pokreće disciplinske postupke, taj deo nije uopšte objašnjen”, ukazao je Antonijević.

On je predočio da se ustavni amandmani pozivaju na pojedina mišljenja Venecijanske komisije, ali da je to učinjeno na polovičan način i da su ta mišljenja “istrgnuta iz konteksta”.

Lidija Komlen-Nikolić iz Udruženja tužilaca Srbije ukazala je da predloženi amandmani ne obezbeđuju samostalnost u radu zamenika tužilaca.

Ona smatra da Ministarstvo pravde treba da obrazloži predložena rešenja za izmenu Ustava i da mora da odgovori na pritužbe strukovnih organizacija.

Društvo sudija Srbije, Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca, Centar za pravosudna istraživanja, Komitet pravnika za ljudska prava i Udruženje sudijskih i tužilačkih pomoćnika uputili su danas otvoreno pismo Ministarstvu pravde, ukazujući da ustavni amandmani nisu obrazloženi i da se ne poštuje procedura za izmenu Ustava.

Izvor: FoNet

Podelite sa prijateljima:

2 Komentara na
“STRUKOVNA UDRUŽENJA: IZMENE USTAVA UMANJUJU NEZAVISNOST SUDSKE VLASTI”

anonimni says:

Omer H… Vi vrlo dobro znate zasto je izkljucena odredba koja zabranjuje vrsenje politickog uticaja u predkogu iz Ustavnih promena na sudije. Vladajuca parlamentarna vecina uvek po nejasnim kriterijumima donese svoju Odluku i to tako kako njima odnosno njihovim bliznjima odgovara jer glasogovornici retko kad razumeju u temo o kojoj donesu Odluku, mada Oni misle da su strucnjaci za SVE. Kome treba od ONIH gore nezavisna sudija — Sudstva. Gradjani Srbije nisu nikako informisani o predlozenim izmanama Ustava. Njima ne treba misljenje ministra pravde narocito ne onda ako On slucajno poznaje i ne samo studirao — u najboljem slucaju pravo, nego i zeli primeniti ono sto je naucio. Nama ne treba samostalnost suda, sudije, javni tuzioca Oni treba da slusaju zelju politicke elite. Kada se u ovoj drzavi postuje nesto sto nije u interesu Onih gore i ako slucajno ometa njihov halaplkivost — materijalnu i vladajucu i jos gore ako trazi neki bezobrazan da Zakon treba da vazi i za neprikoslovene TAJKUNE ako neko trazi da ii oni treba sa plate sve dazbine drzavi, pocev od poreza i razni doprinosa njih nesme da bira ili naimenjuje nikakva strana drzava ili interesna svera samo drzava Srbija i to treba da regulise Ustav i svi treba da su odgovorni Srbiji ne nekoj stranoj interesnoj sveri.

Aleksandar says:

Jasno je. Sve više se udaljavamo od EU.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.