PROSVETARI NA ULICAMA: DOGOVOR S DRŽAVOM ILI PRAZNE UČIONICE

PROSVETARI NA ULICAMA: DOGOVOR S DRŽAVOM ILI PRAZNE UČIONICE

Izvor: slobodnaevropa.org (screen shot)

Objavio: Magločistač

17.03.2017

Kategorija: U fokusu

Ukoliko zahtevi prosvetnih radnika za poboljšanje uslova rada ne budu ispunjeni, 31. marta organizovaćemo potpunu obustavu nastave u školama – poručili su predstavnici Unije sindikata prosvetnih radnika u petak na protestu ispred Vlade Srbije u Beogradu.

Pred više od 1.000 prosvetara-sindikalista govorila je predsednica Unije sindikata Jasna Janković, koja je podsetila da su sindikati sa državom 2015. godine potpisali Sporazum o rešavanju spornih pitanja, koji još uvek nije primenjen. Ako do kraja meseca ne bude uspostavljen dijalog sa Ministarstvom prosvete, sindikalisti će, kako je najavila, radikalizovati protest:

“Obustavićemo nastavu 31. marta, ne zato što ne volimo da učimo decu, nego upravo zato što želimo pristojne uslove rada. Želimo da svaki naš kolega i svaka naša koleginica budu zaštićeni. Stop nasilju 31. marta”, poručila je Jasna Janković.

Na beogradski protest došli su profesori i nastavnici iz dvadesetak gradova Srbije: od Novog Sada do Bujanovca. Među njima je i Dragoslav Stevović, profesor informatike u kruševačkoj srednjoj školi. Kaže da je na ulici zbog sve težih uslova za rad:

“Ja radim u srednjoj stručnoj školi i tamo nivo nije kao u gimnaziji ili recimo medicinskoj školi. Svake godine je što se tog dela tiče sve gore. U moj kabinet informatike u poslednjih 15 godina nije ušao ni jedan jedini miš, osim onih koje ja privatno kupim”, kaže Stevanović.

Dušan Srećković profesor je građanskog vaspitanja u Srednjoj tehničkoj školi u Čačku. Sa nama je podelio probleme sa kojima se suočava:

“Kao profesor izbornog predmeta nemam mogućnost čak ni da zasnujem radni odnos na neodređeno vreme. Svake godine je pitanje hoću li ostati u školi, koliki ću fond časova imati. I tako je iz godine u godinu”, priča Srećković.

Glavna poruka koja je sa protesta poslata u formi velikog transparetna bila je “Čovek se drži za reč”, što je aluzija na neispunjena obećanja institucija države koje su sa sindikatima postigle sporazum pre dve godine.

“Žao nam je što ste naša vlast, a ne vlast nekog našeg neprijatelja”, “Škole i fakultete pretvarate u prodavnice diploma i titula”, “Bilo da su na vlasti crveni, žuti ili crni, prosveti se crno piše”, neki su od transparenata koji su se mogli pročitati na uglu Nemanjine i Ulice kneza Miloša.

Sindikalisti su svoje zahteve uputili kako Vladi, tako i resornom Ministarstvu prosvete. Od Vlade traže 5.000 dinara za Svetosavsku nagradu koja, kako kažu, nije isplaćena od 2015. godine, te povećanje plate.

“Tražimo hitne pregovore sa Vladom Republike Srbije. Unija ne odstupa od onoga što je tražila kada je usvajan budžet, a to je 12 procenata povećanja plate. To znači: dali su šest procenata, još uvek nismo na nuli. Tražimo potpisivanje protokola sa Vladom i povećanje plata u aprilu za šest procenata”, rekao je Vladimir Adžić, član Predsedništva Unije sindikata prosvetnih radnika.

Nekoliko sati uoči protesta, ministar prosvete Mladen Šarčević ocenio je da nema razloga za najavljeni štrajk Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije i najavio da bi sva sporna pitanja u vezi sa zaradama prosvetara trebalo da budu rešena donošenjem novog zakona o platnim razredima, koji se očekuje do juna.

Šarčević je ocenio da je potpisani sporazum na koji se poziva USPRS, a kojim se traže isplate zaostalih nagrada u ovom trenutku nije moguće ispuniti i da ga on, da je u tom trenutku bio ministar prosvete, ne bi potpisao.

Odgovarajući na ovu konstataciju resornog ministra, predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Jasna Janković rekla je da je taj sporazum već potpisan.

Iako rade u teškim uslovima i, kako kažu, bez odgovarajuće podrške države, profesori sa kojima smo razgovarali na protestu napominju da se ne kaju što su izabrali baš to zanimanje.

“Ovo je divan posao i divno je raditi sa decom. Uprkos svim problemima, ne bih ga menjao ni za šta na svetu”, kaže profesor informatike iz Kruševca Dragoslav Stevović.

Protestu u petak se, prema rečima predstavnika sindikata, odazvalo 500 od 736 škola koje su članice Unije.

 

Izvor: Slobodna Evropa (Dušan Komarčević)

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.