PROSEČAN KANDIDAT ZA POSLANIKA: 43-GODIŠNJI VISOKO OBRAZOVAN BEOGRAĐANIN

PROSEČAN KANDIDAT ZA POSLANIKA: 43-GODIŠNJI VISOKO OBRAZOVAN BEOGRAĐANIN

Objavio: Magločistač

21.04.2016

Kategorija: U fokusu

Istraživanje Instituta za evropske poslove je pokazalo da od 198 opština u Srbiji, njih 76 nema svoje predstavnike na izborima 24. aprila kao i da najveći broj kandidata za poslanike dolazi iz Beograda, Novog Sada, Niša, Kragujevca.

Prosečan kandidat za narodnog poslanika je 43-godišnji fakultetski obrazovani muškarac iz Beograda, a najveći procenat kandidata sa fakultetskom diplomom ima lista “Dosta je bilo-Saša Radulović”, pokazuje istraživanje Instituta za evropske poslove.

Kako je saopšteno, istraživanje je zasnovano na analizi proglašenih izbornih lista, a obuhvaćeni su obrazovni profil, ravnopravnost polova, starosna struktura i teritorijalna raspodeljenost kandidata.

Od ukupno 250 kandidata, lista “Dosta je bilo-Saša Radulović” ima 186 fakultetski obrazovanih ili 74,7 odsto, sledi lista “Ivica Dačić-SPS, JS, Dragan Marković Palma” sa 179 kandidata sa završenim fakultetom ili 71,6 odsto dok najmanje pojedinaca sa fakultetskom diplomom, 130 ili 54,17 odsto ima lista “Dveri-DSS-Sanda Rašković-Ivić”.

Istraživanje je pokazalo da lista “Ivica Dačić-SPS, JS, Palma” ima najveći broj doktora nauka na izbornoj listi, 22 kandidata ili 8,4 odsto, sledi lista “Aleksandar Vučić-Srbija pobedjuje” sa 21 doktorom nauka dok četiri liste nemaju doktore nauke među kandidatima.

Prvi put u istoriji višestranačja u Srbiji, žene predvode tri izborne liste, i to Sanda Rašković Ivić listu “DSS-Dveri”, Milica Đurđević listu “Za slobodnu Srbiju-Zavetnici” dok je na čelu liste Partije za demokratsko delovanje Ardita Sinani.

Sve političke stranke, prema Zakonu o izboru narodnih poslanika, uvrstile su najmanje 33 odsto ženskih kandidata na svoje liste, a prema tom kriterijumu, na prvom mestu se nalazi lista “Srbija pobeđuje–Aleksandar Vučić” sa 102 kandidatkinje ili 40,8 odsto, slede liste “Dosta je bilo” i “Za pravednu Srbiju-DS, Nova, DSHV, ZZS”, dok najmanji procenat žena ima lista “Dveri-DSS”.

Najstarije kandidate ima manjinska lista “Muamer Zukorlić-Bošnjačka demokratska zajednica Sandžaka” čiji prosečan član ima 58 godina, slede liste “Aleksandar Vučić-Srbija pobeđuje” sa prosečnom starošću od 48 godina i liste “Dr Vojislav Šešelj-Srpska radikalna stranka” i “DSS-Dveri” čiji su kandidati u proseku stari 46 godina.

Najveći broj kandidata mlađih od 30 godina, oko 94 odsto, ima lista “Dijalog-Mladi sa stavom-Stanko Debeljaković”, slede Zavetnici sa 36 odsto i lista “Za pravednu Srbiju-DS, Nova, DSHV, ZZS” sa 22 odsto, dok najmanje mladih kandidata imaju liste “Aleksandar Vučić-Srbija pobeđuje”, “Ivica Dačić-SPS, JS, Dragan Marković Palma” i lista “DSS-Dveri”.

Istraživanje Instituta za evropske poslove je pokazalo da od 198 opština u Srbiji, njih 76 nema svoje predstavnike na izborima 24. aprila kao i da najveći broj kandidata za poslanike dolazi iz Beograda, Novog Sada, Niša, Kragujevca.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.