Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković istakla je da će zahvaljujući zalaganju te institucije biti ukinute, kako je navela, sporne odredbe u Zakonu o određivanju maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru, kao i da je podneta Inicijativa za izmenu Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom.
Kako se navodi u saopštenju, Janković je kazala da su mnoge kompanije potpisale “Partnerstvo za ravnopravnost” čime su potvrdile time, kako je rekla, odgovornost za poštovanje i primenu principa ravnopravnosti i nediskriminacije, sadržanih u Kodeksu ravnopravnosti koji je Poverenik objavio 2017. godine.
“Neophodno je da poslodavci poštuju prava i obezbede jednak tretman svih zaposlenih, a smanjivanje i suzbijanje diskriminacije iz oblasti rada i zapošljavanja je zajednički cilj Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i sindikalnih udruženja”, istakla je Janković na otvaranju sednice Glavnog odbora Ujedinjenih granskih sindikata “Nezavisnost” povodom Svetskog dana dostojanstvenog rada.
Ona je navela da je potrebno povratiti vrednost rada i da to treba da bude jedan od nacionalnih prioriteta u Srbiji.
“Rad i zapošljavanje je već godinama oblast u kojoj građani i građanke podnose najviše pritužbi koje daju uvid u najčešće slučajeve diskriminacije sa kojom se najviše suočavaju žene, ali isto tako i pripadnici marginalizovanih društvenih grupa – nenapredovanje, otpuštanje, uskraćivanje različitih prava iz radnog odnosa, nejednake zarade žena i muškaraca za obavljanje istog posla”, naglasila je Janković.
Ona je dodala da sindikati moraju biti spona između radnika i poslodavaca i da je njihov zadatak da se zalažu za prava zaposlenih na dostojanstven rad i ravnopravan tretman.
Na otvaranju sednice govorio je predsednik UGS “Nezavisnost” Zoran Stojiljković, a među učesnicima bili su i predstavnici JKSP Morava, Republičkog geodetskog zavoda i Visoke medicinske škole strukovnih studija u Ćupriji.
Izvor: Beta
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.