Polovina mladih svedoci diskriminacije na internetu, četvrtina žrtve

Polovina mladih svedoci diskriminacije na internetu, četvrtina žrtve

Objavio: Magločistač

10.09.2020

Kategorija: U fokusu

Više od polovine mladih osoba iz multikulturalnih sredina južne i severne Srbije svedočilo je nekom vidu vređanja drugih na internetu od početka epidemije Kovida-19, dok je četvrtina bila meta diskriminacije, pokazalo je istraživanje Udruženja građana “Monitor” iz Novog Pazara.

Istraživanje, koje je obuhvatilo 258 mladih, otkrilo je i da je “prozivanje i nazivanje osoba pogrdnim imenima” najzastupljeniji vid uznemiravanja na internetu, a da potom slede pretnja fizičkim napadom, seksualno uznemiravanje i proganjanje.

“Kao razloge za uznemiravanje, po 20 odsto ispitanika je navelo nacionalnu pripadnost i političku opredeljenost, oko 16 odsto njih je reklo da je to verska pripadnost, 14 seksualna orijentacija, a 11 polna pripadnost”, navodi se u istraživanju.

Četvrtina mladih je istakla da su prethodnih meseci bili žrtva diskriminacije u svojim lokalnim zajednicama, a svaki deveti učesnik ankete da je bio meta govora mržnje i to najviše zbog političke opredeljenosti, verske ili nacionalne pripadnosti.

Kao najveće pokretače govora mržnje mladi vide obične građane, političare i medijske radnike, a polovina misli da društvo i nadležni državni organi neadekvatno reaguju na diskriminaciju i govor mržnje.

Predsednik UG “Monitor” Aleksandar Ivanović kazao je da brojna istraživanja pokazuju ozbiljne količine govora mržnje i toksičnih narativna zasnovanih na nacionalnoj, verskoj ili rasnoj pripadnosti, seksualnoj orijentaciji ili političkom opredeljenju u Srbiji.

“Imajući u vidu značajno preklapanje verskog i nacionalnog identiteta među najčešće zastupljenim društvenim grupama – Srbi, Mađari, Bošnjaci, Albanci, Hrvati, pravoslavci, katolici, muslimani – izabrali smo ova tri regiona kao prostor naše intervencije, uz pretpostavku da su oni najosetljiviji na govor mržnje i toksične narative”, rekao je Ivanović.

Osim istraživanja, u sklopu projekta “Borba protiv diskiminacije, govora mržnje na internetu i toksičnih narativa”, od početka juna organizovani su i treninzi za 60 mladih vršnjačkih edukatora koji će dalje obučavati druge i kreirati bazu za buduće sprečavanje negativnih pojava na internetu.

“Na osnovu odgovora naših polaznika, nastojaćemo da utvrdimo postojanje određenih formi govora mržnje i diskriminacije, obrasce koji su se pojavili tokom vanrednog stanja i posle, kao i kakva je percepcija mladih po pitanju ovih pojava”, rekao je saradnik Beogradskog centra za ljudska prava Bojan Stojanović.

Ovaj projekat podržali su Evropska unija i Savet Evrope.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.