PARADA PONOSA 16. SEPTEMBRA, POSEBNA PAŽNJA NA TRANSRODNIM OSOBAMA

PARADA PONOSA 16. SEPTEMBRA, POSEBNA PAŽNJA NA TRANSRODNIM OSOBAMA

Objavio: Magločistač

17.05.2018

Kategorija: U fokusu

Ovogodišnja Parada ponosa biće održana 16. septembra, a posebna pažnja će biti posvećena problemima sa kojima se transrodne osobe suočavaju u svakodnevnom životu u Srbiji, saopšteno je danas na konferenciji Organizacionog odbora Parade.

Parada pod sloganom “Reci Da” počinje na Slaviji i završava sa na Trgu Republike, i predstavlja deo Nedelje ponosa koja počinje 10. septembra.

U toku te nedelje će biti održan veći broj kulturnih manifestacija (izložbi, koncerata, pozorišnih predstava i filmskih projekcija), kao i predavanja i događaja namenjeni osnaživanju LGBT+ zajednice.

Jedan od organizatora ovogodišnje Parade Aleksandar Savić naveo je da se politički zahtevi ovogodišnjeg Prajda odnose na poštovanje ljudskih prava, efektivnije sankcionisanje nasilja nad LGBT+ osobama, podsticanje medija na objektivno izveštavanje o problemima te populacije i reformu obrazovnog sistema.

On dodaje da su zahtevi usmereni i na usvajanje zakona o registrovanim istopolnim zajednicama, o rodnom identitetu i vršnjačkom nasilju zbog seksualne orijentacije.

“Država treba da sprovodi svoje zakone, ali i da razvija nove koji će smanjiti diskriminaciju pripadnika LGBT+ zajednice, nasilje nad njima ni u jednom sudskom postupku do sada nisu okarakterisani kao zločin iz mržnje, a deca u obrazovnom sistemu uče dezinformacije i, slobodno mogu da kažem, homofobnu propagandu”, ocenio je Savić.

On je dodao da je medijsko izveštavanje o gej i trans osobama često svedeno na nivo senzacije ispričane “neosetljivim i neinformisanim jezikom”.

Marko Mihailović iz Organizacionog odbora rekao je da je u toku prošlogodišnje Nedelje ponosa bilo organizovano više od 50 događaja i da ove godine planiraju sličan broj, ocenivši da je Parada ponosa borba za prava svih građana.

“Ove godine fokus manifestacije će biti na predavanjima, ali ćemo imati i celodnevne manifestacije, izložbe, filmske projekcije i nekoliko predstava”, kazao je Mihailović i dodao da će novina biti “Trans dan”, tokom kog će se pažnja biti posvećena toj zajednici.

Jedan od organizatora, Đura Đuričić, kazao je da u “Srbiji postoji jedan endokrinolog koji se bavi hormonskom terapijom transrodnih osoba, terapija se ne nalazi na ‘beloj’ listi lekova zbog čega se oni nabavljaju ilegalno… a ugrožena su im i roditeljska prava”.

Kao samo neke od problema ove manjine naveo je da je za trans osobe promena ličnih dokumenta moguća tek nakon završetka terapije kojoj prethodi prinudna sterilizacija, kao i da zbog diskriminacije teško nalaze zaposlenje.

Članica Organizacionog odbora i Inicijative mladih za ljudska prava Sofija Todorović je rekla da ta organizacija od samog početka podržava Paradu ponosa.

“Kroz info centar prošle godine je prošlo više od 3.000 građana, a pokazao se kao odličan način za premošćavanje jaza između pojedinaca i inkluzivnosti društva u celini”, navela je Sofija Todorović.

Organizatorka Milica Volić je najavila da će se Parada zadržati na Trgu Republike do “večernjih časova” i da cela šetnja nosi protestnu notu.

Ona je kazala da nakon šetnje planiraju da se zadrže na Trgu, gde će organizovati dodatni edukativni i zabavni program.

“Svake godine na Prajdu ima sve manje policije i sve više građana” rekla je Milica Volić i izrazila nadu da će ove godine Parada biti otvorena, bez kapija i preteranog prisustva policije.

Organizacioni odbor Parade ponosa ove godine čini šest organizacija.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.