PANAMA NAJAVILA ISTRAGU, NA ISLANDU VIŠE HILJADA GRAĐANA TRAŽI OSTAVKU PREMIJERA

PANAMA NAJAVILA ISTRAGU, NA ISLANDU VIŠE HILJADA GRAĐANA TRAŽI OSTAVKU PREMIJERA

Izvor: Buka

Objavio: Magločistač

05.04.2016

Kategorija: U fokusu

Panamsko pravosuđe otvoriće istragu o svetskom poreskom skandalu “Panama papers” koji uključuje političke lidere i poznate ličnosti iz sveta ekonomije i sporta, saopštile su u utorak panamske vlasti.

“Činjenice opisane u domaćim i stranim medijima pod nazivom ‘Panama papers’ biće predmet istrage”, navodi se u saopštenju.

Nekoliko zemalja, uključujući i Francusku, je pokrenulo istragu za pranje novca u svetlu otkrića ogromnog sistema utaje poreza na osnovu 11,5 miliona dokumenata procurelih iz advokatske firme u Panami “Mosak Fonseka”.

Mnogi politički lideri, istaknute ličnosti, kao i nekoliko desetina milijardera nalaze se spisku Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara (ICIJ) koji je na osnovu dosijea procurelih iz panamske firme “Mosak Fonseka” sproveo istragu o ofšor poslovanju svetske elite.

Među njima je i premijer Islanda Zigmundur David Gunlaugson, zbog čega je na hiljade građana te ostrvske zemlje protestovalo u ponedeljak uveče na ulicama Rejkjavika, pozivajući ga da podnese ostavku nakon što su procureli podaci da su on i njegova supruga koristili ofšor kompanije kako bi sakrili investicije vredne milion dolara.

Građani su napunili trg ispred zgrade parlamenta u Rejkjaviku, odazvavši se pozivu opozicionih partija da demonstriraju protiv premijera

“Preuzmi odgovornost” i “Gde je novi ustav?”, neki su od transparenata koje su nosili demonstranti.

Premijer Islanda, međutim, odbija da podnese ostavku.

“Ostavku nisam uzeo u razmatranje niti nameravam da je podnesem zbog ovoga”, rekao je premijer Zigmundur David Gunlaugson za islandsku televiziju, prenela je agencija AFP.

Salivan: Vrh ledenog brega

Među dokumentima su imena predsednija Ukrajine Petra Porošenka, Argentine Maurisija Makrija, kineskog lidera Xi Đipinga, oca premijera Velike Britanije Dejvida Kamerona, argentinskog nogometaša Lajonela Mesija, člana etičkog komiteta FIFA Huana Pedra Damijanija i mnogih drugih, a najviše medijske pažnje su privukla imena bliskih prijatelja ruskog predsednika Vladimira Putina, koja vodi do njega, iako se njegovo ime u dokumentima ne pominje.

Dru Salivan, istraživač u Međunarodnoj organizaciji za izveštavanje o kriminalu i korupciji je, između ostalog, rekao u intervjuu za RSE da je ruski državni novac povoljnim kreditima prelivan u privatne firme koje su preko ofšor kompanija praktično krali taj novac. On nagoveštava mnogo veću sumu novca od dve milijarde za koje je rečeno da vode ka predsedniku Vladimiru Putinu, odnosno njemu bliskim ljudima.

“Mislim da su dve milijarde vrh ledenog brega. Mislim da je ukupan iznos novca koji je verovatno vezan za visoke ruske vladine zvaničnike veći od 200 milijardi dolara. Veliki je broj of šor kompanija sa kojima su potpisivani ugovori koji su prakitčno značili krađu ruskog novca.”

Tokom ponedeljka je počela istraga povodom curenja miliona dokumenata koji razotkrivaju da su svetski bogataši, državnici, FIFA, 140 istaknutih političara, skrivali novac u poreskim oazama preko advokatske firme koja objavljivanje dokumenata “Panama papers” naziva “zločinom” i “napadom” na Panamu.

Istraga u kojoj učestvuje novinarski konzorcijum od 100 dnevnih listova odnosi se na period od gotovo 40 godina, od 1977. sve do decembra 2015. i pokazuje da su neke firme registrovane u poreskim oazama korišćene za pranje sumnjivog novca, trgovinu oružjem i drogama, kao i za utaju poreza.

Izvor: Slobodna Evropa

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.