Otvoreno pismo CEKOR-a i KORS-a: Energetiku razvijati na obnovljivim izvorima

Otvoreno pismo CEKOR-a i KORS-a: Energetiku razvijati na obnovljivim izvorima

Izvor: Beta

27.08.2021

Kategorija: U fokusu

Centar za ekologiju i održivi razvoj (CEKOR) i Koalicija za održivo rudartsvo u Srbiji (KORS) uputili su danas otvoreno pismo Ministarstvu rudarstva i energetike u kome se navodi da Srbija treba svoju energetsku tranziciju da bazira na prelasku na nove obnovljive izvore energije.

“Energetika treba da se bazira na izgradnji novih hidrokapaciteta i energetskoj efikasnosti koja će obuhvatiti celokupno stanovništvo, industriju, javni i privatni sektor, kao i saobraćaj”, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da ti ekološki pokreti pozdravljaju najavu Ministarstva rudarstva i energetike da se izgrade nove reverzibilne hidrocentrale, Đerdap 3 i Bistrica, i da se planira izgradnja još nekih velikih hidroenergetskih postrojenja.

Najvredniji hidroenergetski potencijal u Srbiji Đerdap 3, kako se navodi, ima ogroman potencijal koji bi gotovo mogao potpuno da zemeni čitavu flotu termocentrala na ugalj ukoliko se izgradi u punom kapacitetu kako je to ranije planirano.

Ističe se da planovi neće biti kredibilni i legitimni bez ambicioznog plana zatvaranja termocentrala do najkasnije 2040. godine i odbijanja dozvola za otvaranje novih kopova kao što je Kop E u kolubarskom regionu i Kostolac Zapad u kostolačkom regionu.

CEKOR i KORS su naveli da je pre svega neophodno da se Predlog prostornog plana Srbije revidira i da se iz njega izbaci namera povećanja proizvodnje uglja do čak 48 miliona tona godišnje.

“Usled toga, potrebno je pod hitno revidirati planove za ugradnju odsumporavanja i drugih navodno ekoloških mera i sredstva, finansijska i kadrovska, preusmeriti na izradu masivnog i ubrzanog plana dekarbonizacije koji će podrazumevati da se pod hitno izgrade zamenski hidroenergetski kapaciteti”, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da će uskoro biti uvedena taksa na emisiju ugljen-dioksida i da će EPS pri trenutnom nivou cena morati godišnje da plati preko 1,5 milijardi evra samo za pravo da emituje ugljen-dioksid.

Predlog CEKOR-a i KORS-a je da se maksimalno koristi solarna energija kao i vetroenergija uz maskimalnu zaštitu prirode i građana od negativnih uticaja, zatim da se pošume prostranstva u Vojvodini radi proizvodnje drvne bio-mase.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.