Opre Roma Srbije: Insitutucije da obeleže mesta našeg stradanja, ne zaboravimo holokaust

Opre Roma Srbije: Insitutucije da obeleže mesta našeg stradanja, ne zaboravimo holokaust

Izvor: Beta

03.08.2021

Kategorija: U fokusu

Građanski pokret Opre Roma Srbija saopštio je da je u cilju negovanja kulture sećanja danas, u prisustvu direktora Doma kulture Roma Srećka Živkovića, obišao stradalno mesto u Leskovcu, na brdu Hisar, gde je u decembru 1941. streljano preko 300 Roma i položio venac.

„Pozivamo institucije kulture, kao i Republički zavod za zaštitu spomenika, da preduzmu sve neophodne mere i obeleže sva stradalna mesta na kojima su naši sunarodnici stradali. Podsećamo da u Srbiji danas ne postoji memorijalni centar posvećen romskim žrtvama“, saopštio je pokret.

Oni su podsetili da je 2. avgust težak dan za romsku zajednicu, dan kada je 1944. godine u logoru Aušvic Birkenau ubijeno 2.987 Roma, među kojima i žene i deca, kao i da je na inicijativu romskih organizacija Savet Evrope ovaj datum označio kao Međunarodni dan sećanja na romske žrtve holokausta.

Ovaj pokret je naveo da su stradalna mesta Roma u Srbiji neobeležana, a mali broj obeleženih je u izuzetno lošem stanju, dok se sa druge strane „beleži sve veće jačanje ekstremne desnice i netolerancije prema Romima“.

Smatra se da je u celom svetu tokom nekoliko godina nacističkog bezumlja stradalo više od 1,2 miliona Roma. Značajan broj Roma stradao je i u tadašnjoj Jugoslaviji gde je pre rata živelo oko 200.000 Roma, a nakon 1944. godine ukupan broj Roma iznosio je samo sedamdesetak hiljada.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.