OMBUDSMAN: TEŽAK POLOŽAJ ROMSKE DECE U SRBIJI

OMBUDSMAN: TEŽAK POLOŽAJ ROMSKE DECE U SRBIJI

Izvor: liberties.eu

Objavio: Magločistač

18.11.2016

Kategorija: U fokusu

Institucija Pokajinskog ombudsmana saopštila je danas, povodom Svetskog dana deteta, koji se obeležava 20. novembra, da se deca iz romske nacionalne zajednice u Srbiji nalaze u teškom položaju.

pokrajinski ombudsmanNa težak položaj dece iz ove zajednice ukazivala su i neka od naših ranijih istraživanja, poput onih o sprovođenju inkluzije u sistemu obrazovanja, dečjem prosjačenju i mogućnosti prijavljivanja prebivališta na adresi centra za socijalni rad, navodi se u saopštenju za javnost.

Institucija ombudsmana saoopštila je i da je, imajući u vidu ciljeve i mere Strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Srbiji za period od 2016. do 2025. godine u oblasti obrazovanja, kao i to da su propisima Srbije predviđene afirmativne mere koje se odnose na upis učenika romske nacionalnosti u srednje škole, pokrenula istraživanje kojim se želi utvrditi kakvu podršku obezbeđuju i koje aktivnosti jedinice lokalne samouprave na teritoriji Vojvodine sprovode kako bi se deca iz romskih porodica prvo uključila u sistem obrazovanja, završila obavezno školovanje, a potom motivisala i da ga nastave u srednjim i višim školama i na fakultetima.

Svetskom danu deteta, koji se obeležava od 20. novembra 1989. godine, kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila Konvenciju o pravima deteta, prethode još dva dana posevećena pravima dece: Komitet ministara Saveta Evrope proglasio je prošle godine 18. novembar za Evropski dan zaštite dece od seksualnog iskorišćavanja, a Fondacija svetskog samita žena, koja okuplja organizacije iz celog sveta koje se bave pravima žena i dece, pokrenula je 2001. godine inicijativu da se 19. novembar obeležava kao Svetski dan prevencije nasilja nad decom, njihove zloupotrebe i zlostavljanja.

 

Izvor: Autonomija

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.