OMBUDSMAN: 500.000 GRAĐANA SRBIJE NE MOŽE DA ZADOVOLJI EGZISTENCIJALNE POTREBE

OMBUDSMAN: 500.000 GRAĐANA SRBIJE NE MOŽE DA ZADOVOLJI EGZISTENCIJALNE POTREBE

Zoran Pašalić, izvor: Medija centar Beograd

Objavio: Magločistač

19.02.2020

Kategorija: U fokusu

Zaštitnik građana Zoran Pašalić upozorio je danas da po rezultatima istraživanja oko 500.000 građana Srbije ne može da zadovolji osnovne egzistencijalne potrebe pri čemu su riziku od siromaštva najviše izloženi mlađi od 18 godina.

Ombudsman je u saopštenju povodom 20. februara, Svetskog dana socijalne pravde, naveo i da su porodice sa troje ili više izdržavane dece, stariji, bolesni i nezaposleni u Srbiji često u “posebno teškom položaju”.

“Uprkos merama štednje, mere socijalne politike moraju uključivati dalje razvijanje usluga podrške deci, mladima i starijima, jačanje prava u oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, ulaganje u obrazovanje i zapošljavanje. Važno je da kao društvo podstičemo solidarnost i odgovornost za one koji su najugroženiji i koji bez pomoći šire društvene zajednice ne mogu rešiti svoje osnovne egzistencijalne probleme”, naveo je ombudsman a prenela ta institucija.

Odlukom generalne skupštine UN, Svetski dan socijalne pravde obeležava se 20. februara, kako bi na poseban način bili istaknuti globalni problemi siromaštva, socijalne i ekonomske isključenosti i nezaposlenosti na nivou svetske populacije.

 

 

 

Izvor: Beta

 

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.