OD POČETKA PRIMENE ZAKONA O ZAŠTITI UZBUNJIVAČA, 274 PREDMETA U RADU

OD POČETKA PRIMENE ZAKONA O ZAŠTITI UZBUNJIVAČA,  274 PREDMETA U RADU

Objavio: Magločistač

06.06.2018

Kategorija: U fokusu

Država uzbunjivačima ne garantuje samo pravnu zaštitu, duguje im odgovore institucija na slučajeve uzbunjivanja, a taj odgovor mora biti efikasan i transparentan, izjavila je danas premijerka Srbije Ana Brnabić na konferenciji „Glasna Pištaljka: Uzbunjivači i novinari protiv korupcije“.

Brnabić je rekla da će Vlada Srbije nastaviti aktivnu borbu protiv korupcije, da će pravosuđe nastaviti da sprovodi Zakon o zaštiti uzbunjivača i da moli sve učesnike skupa da budu partneri državi u transformaciji društva u moderno društvo odgovornih pojedinaca.

“Korupcija je bolest koja društvo čini slabim i siromašnim, a potrebna je sistemska i hrabra borba i zato je zaštita uzbunjivača, hrabrih i odvažnih, društveno odgovornih i pravdoljubivih najvažniji mehanizam za bornu protiv korupcije”, ocenila je Brnabić.

Brnabić je istakla da je od početka primene Zakona o zaštiti uzbunjivača 1. juna 2015. godine ukupan broj predmeta u radu 274 i da taj broj raste.

“Uprkos kritikama vlasti, političarima, vladajućoj stranci, ova priča je uspešna i pokazuje da ima napretka u vladavini prava”, konstatovala je ona.

Zaštitnik građana Zoran Pašalić rekao je da se u prvih sedam dana na toj funkciji sreo sa napadima na novinare i da kada je izneo predlog da se osnuje neka nova organizacija, to je „dočekano na nož“ jer mediji takve i slične promene ne doživljavaju kao nešto korisno, već protiv njih.

“Stalno se govori o slobodi medija, ali kada sam razgovarao sa njima nisu ih mučila samo pitanja slobode izražavanja, već egzistencijalni problemi”, rekao je Pašalić i upitao da li može biti slobodan čovek koji nema slobodu egzistenciju.

Pašalić je rekao da govori sa pozicije Zaštitnika građana, ustavne kategorije, kada pita zašto novinari ne bi bili „beneficijari Ustava“.

Informacija je ta koja sve znači i dobra i pravovremena informacija je bolja nego dobra ekonomska pozicija, jer sa dobrom informacijom jača i takva pozicija, ocenio je on.

Prema rečima Pašalića, sa novom pozicijom u ustavu menjaju se i zakoni, Krivični zakonik, ali i član 54 Zakona o javnom informisanju koji se bavi time ko može da traži od novinara da otkrije izvor informacija.

“Smatram da to može biti samo sud”, naglasio je Pašalić.

Pašalić je najavio da će pratiti situaciju koliko su novinari u ovoj zemlji zaštićeni i koliko su uzbunjivači lica koja mogu da slobodno da govore, bez bojazni da će im se nešto dogoditi.

Zamenik republičkoj javnog tužilaštva Branko Stamenković istakao je da se javna tužilaštva ne pominju direktno kada je reč o zaštiti uzbunjivača, navodeći da se pre svega radi o sudskoj zaštiti, ali bi i i oni mogli da imaju svoju ulogu.

Stamenković je istakao da su novinari ponekad ti koji vode tu vrstu borbe i informisanja o slučajevima korupcije i važno je da su RJT i javna tužilaštva prepoznala tu njihovu ulogu.

Izvor: FoNet

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.