Od početka godine 430 prijava LGBT osoba zbog nasilja ili diskriminacije

Od početka godine 430 prijava LGBT osoba zbog nasilja ili diskriminacije

Izvor: Pixabay.com

Izvor: Beta

07.12.2020

Kategorija: U fokusu

Predstavnica udruženja „Da se zna“ Dragoslava Barzut izjavila je danas da se od početka ove godine tom udruženju javilo 430 LGBT+ osoba, kao i članova njihovih porodica i prijatelja, zbog problema sa nasiljem ili diskriminacijom.

Barzut je na konferenciji za novinare u Medija centru, povodom promocije izveštaja „Podaci a ne zvona i praporci“, izjavila da su se od tog broja u 50,2 posto slučajeva osobe javile zbog saveta, dok je u 9,2 odsto slučajeva javljanje bilo zbog fizičkih napada.

Autor izveštaja Nikola Planojević je rekao da su u poslednjem izveštaju korišćeni termini „prebroditeljka“ i „prebrodilac“, kao zamena za termin „žrtva“ ili „oštećena“, i da su ti izrazi izabrani kao najpribližniji prevod izrazu survivor iz engleskog jezika.

Planojević je rekao i da je u izveštaju korišćen novi izraz „kvir“ za sve pojmove različitih seksualnih identiteta, kao zamena za „LGBT+“ kovanicu koja se dominantno koristila do ovog izveštaja.

„Problem je što se incidenti nedovoljno prijavljuju, a ne prepoznaje se ni motiv počinioca u dovoljnoj meri, pa i kad se takvi incideti prijave, prijavljuju se kao regularni zločini, a ne kao zločini iz mržnje“, kazao je Planojević.

Autor izveštaja Miloš Kovačević je rekao da je tek „svaki treći slučaj vidljiv nadležnim organima“.

„U 2019. godini bilo je 63 protivpravna akta motivisana seksualnom orjentacijom i rodnim identitetom“, kazao je Kovačević. On je rekao da se 47 takvih incidenata desilo u Beogradu, šest u Novom Sadu, i po jedan u drugim gradovima.

Prema njegovim rečima, 18 incidenata se desilo na otvorenim javnim površinama, na ulicama, u parkovima i na trgovima, a deset na LGBT mestima, što pokazuje „veliku izloženost napada na kvir osobe na javnim mestima“.

Kovačević je naveo da je nešto manje od polovine incidenata uključivalo fizičko nasilje, sa i bez telesnih povreda, a da zatim sledi psihičko nasilje i diskriminacija.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.