NOVINARSKA UDRUŽENJA ZABRINUTA ZBOG MOGUĆNOSTI POVRATKA DRŽAVE U MEDIJE

NOVINARSKA UDRUŽENJA ZABRINUTA ZBOG MOGUĆNOSTI POVRATKA DRŽAVE U MEDIJE

Objavio: Magločistač

23.09.2016

Kategorija: U fokusu

Novinarska i medijska udruženja izrazila su danas zabrinutost zbog najave ministra kulture i informisanja Vladana Vukosavljevića o redefinisanju uloge države u medijskoj sferi.

“Novinarska i medijska udruženja podsećaju da je još važećom Medijskom strategijom i setom medijskih zakona, usvojenim u avgustu 2014. godine, uz gotovo opšti konsenzus i pozitivno mišljenje Evropske komisije, jasno naznačeno da je deetatizacija medijske sfere dugoročno opredeljenje koje ima za cilj smanjenje uticaja države na ostvarivanje javnog interesa u oblasti informisanja”, navodi se u saopštenju.

To je navedeno u zajedničkom saopštenju koje su izdale Asocijacija nezavisnih elektronskih medija, Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija Lokal pres, Asocijacija medija, Nezavisno udruženje novinara Srbije i Nezavisno društvo novinara Vojvodine.

Ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević najavio je ranije da će status ugašene državne novinske agencije Tanjug biti “predmet analize” i da postoje situacije u kojima je dobro da država ostane u medijima.

“Jasno je da država ne treba da bude u medijima, ali postoji margina krupnih izuzetaka. Mi ćemo vrlo brzo, u sačinjavanju medijske strategije, govorim o nedeljama, biti u prilici da potražimo model koji je prilagođen opštim tendencijama, ali i koji sadrži u sebi izvesne specifičnosti. U Evropi ne postoji jedinstven pristup tom problemu. Bolje je da države nema u medijima, ali postoje situacije u kojima je to dobro. Ako sve prepustimo tržištu, onda ćemo da se češemo tamo gde nas ne svrbi”, rekao je tada Vukosavljević.

Novinarska i medijska udruženja su apelovala na Ministarstvo kulture i informisanja da se u što kraćem roku imenuju državni sekretar i pomoćnik ministra koji će biti zaduženi za medijsku sferu.

“To je neophodan uslov da se otvori dijalog medijske zajednice sa Ministarstvom o mnogim važnim pitanjima, poput uloge države na medijskoj sceni, izrade nove Medijske strategije, spovođenja Akcionog plana za poglavlje 23, vlasničke strukture dnevnih listova Politika, Večernje novosti i Dnevnik i nezakonitog statusa i rada novinske agencije Tanjug. Razgovor o ovim temama je od ključne važnosti za medijsku zajednicu, ali i za preduzimanje daljih koraka koji će doprineti poboljšanju stanja u oblasti informisanja”, dodaje se.

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.