Predstavnici novinarskih udruženja pozdravili su danas presudu za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije i izrazili nadu i očekivanja da će one biti potvrđene u drugostepenom postupku, ali su upozorili da nalogodavci tog ubistva nisu otkriveni.
Predsedenik Komisije za istraživanje ubistva novinara Veran Matić rekao je da je veoma važno što prvi put posle 20 godina obeleževanje godišnjice ubistva Ćuruvije neće biti dočekano pozivima na istragu i sudsku odluku.
„Kao profesija treba da budemo zadovoljni onim što se danas dogodilo. Pred nama je naravno dug put do pravosnažne presude i ja se nadam da će ona biti potvrđena“, rekao je Matić novinarima ispred Specijalnog suda.
On je ocenio da je presuda važna poruka za pitanje nekažnjivosti ubistava novinara i da je njom napravljen pomak zahvaljujući dobrom istražnom timu i političkoj volji da ubistvo bude rešeno.
„Mislim da je ovo dobra poruka i za nas novinare i sve one koji žele da na fizički način eliminišu slobodu mišljenja i govora, da prete novinarima i da se nasilno ponašaju prema njima“, rekao je Matić.
Predsednik Udruženja novinara Srbije (UNS) Vladimir Radomirović rekao je da je danas veliki dan za srpsko pravosuđe i novinarstvo i pozvao državne organe da pronađu nepoznato lice koje je označeno kao nalogodavac ubistva Ćuruvije.
„Važno je da sada državni organi pronađu to lice koje je direktni počinilac ubistva, kako se navodi u presudi, i ko je nalogodavac. Bez tih odgovra nećemo imati punu pravdu za Slavka Ćuruviju“, poručio je Radomirović ispred Specijalnog suda.
On je pozvao državu da uradi sve da pravdi privede jednog od osuđenih, Miroslava Kuraka i dodao da država ne radi ništa aktivno da ga pronađe i dovede u Srbiju da odleži kaznu.
Novinar Vukašin Obradović rekao je da je njegov utisak posle suđenja da se malo pažnje posvetilo ambijentu u kome se desio zločin i na ono što se dešavalo nakon ubistva u službama državne bezbnosti.
„Mi nismo iskoristili ovaj slučaj da demontiramo sve one mehanizme koji su doveli do toga da država odluči u jednom trenutku da može da ubije novinara i da to sprovede u delo. Taj mehanizam je u najvećoj meri ostao sačuvan„, zaključio je Obradović.
Izricanju presude prisustvovali su generalni direktor Radio televizije Srbije Dragan Bujošević, novinarka Ljiljana Smajlović, ali i drugi novinari.
NUNS: Posle presude za ubistvo Ćuruvije procesuirati i druge zločine prema novinarima
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) izrazilo je zadovoljstvo što je posle 20 godina od ubistva novinara Slavka Ćuruvije optuženima za taj monstruozni zločin izrečena prvostepena sudska presuda, ali i nezadovoljstvo što nisu otkriveni ni neposredni izvršilac ubistva, ni njegovi ključni nalogodavci čime bi pravda bila konačno zadovoljena.
NUNS ovim povodom ponavlja zahtev da se do kraja rasvetle i procesuiraju i ubistva novinara Radislave Dade Vujasinović i Milana Pantića, kao i drugi zločini prema novinarima, čime bi država Srbija pozala nedvosmislenu posvećenost novinarskim i medijskim slobodama.
NDNV: Presuda ubicama Slavka Ćuruvije značajna, ali nepotpuna jer nisu osuđeni nalogodavci
Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) ocenilo je da je presuda optuženima za ubistvo Slavka Ćuruvija značajna jer predstavlja prvu presudu za ubistvo novinara u Srbiji, iako je pravda kasnila dve decenije, ali i da ona nije potpuna jer nije pružila odgovor na pitanje ko su nalogodavci tog zločina koji je realizovala služba državne bezbednosti.“
„Ko može da naredi tako nešto državnoj bezbednosti? Samo politički državni vrh. I to je ono što je zastrašujuće, da vlast koristi bezbednosne službe za obračun sa političkim neistomišljenicima. To znači da je sistem podređen interesima političkih moćnika“, navodi se u saopštenju NDNV-a.
Dužina trajanja procesa, kao i neotkrivanje nalogodavaca, ukazuju da se takav anti-sistem i dalje opire i da opstaje.
„To nas posebno obeshrabruje s obzirom da su profesionalni novinari i danas meta svakodnevnih napada i pretnji koji često dolaze i od predstavnika državnog vrha. Oni se blate preko režimskih tabloida i optužuju da su državni neprijatelji“, ukazuje NDNV.
U saopštenju se dodaje da istovremeno izostaje adekvatna reakcija državnih organa na te pretnje, te ocenjuje dasve to ukazuje da „profesionalni novinari koji imaju kritički odnos prema vlasti ne uživaju pravnu zaštitiu u Srbiji“.
Izvor: Autonomija/Beta
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.