NOVINARI I JAVNE LIČNOSTI SE ŽALE USTAVNOM SUDU

NOVINARI I JAVNE LIČNOSTI SE ŽALE USTAVNOM SUDU

Objavio: Magločistač

27.09.2017

Kategorija: U fokusu

Više novinara i javnih ličnosti danas je uložilo žalbu Ustavnom sudu zbog odbacivanja krivične prijave protiv lista Informer, televizije Pink kao i pojedinaca koji su, kako se tvrdi, protiv njih iznosili neistine i lažno ih optuživali.

Krivične prijave koje je odbacilo Više javno javno tužilaštvo podneli su, avgusta prošle godine, tadašnji predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Vukašin Obradović, direktor Fondacije Slavko Ćuruvija Ilir Gaši, novinarke Antonela Riha i Tamara Skrozza i glumci Sergej i Branislav Trifunović.

Nakon žalbe, krivičnu prijavu je odbacilo i Apelaciono javno tužilaštvo, pa je Ustavni sud poslednja instanca kojoj je moguće obratiti se u Srbiji.

Advokat Miloš Stojković očekuje da će do odluke Ustavnog suda, zbog njegove preopterećenosti, potrajati godinu ili dve, a nakon toga, ukoliko odluka ne bude zadovoljavajuća, tu je Evropski sud pravde u Strazburu.

“U žalbi se pozivamo na povredu prava na pravično suđenje i povredu prava na slobodu izražavanja”, kazao je Stojković.

Direktor Fondacije Slavko Ćuruvija Ilir Gaši rekao je da su podnosioci krivične prijave tada bili optuženi za rušenje ustavnog poretka i pokušaj ubistva premijera.

“Mi, kao javni aktivisti ne treba da trpimo posledice takvog postupanja. Ne bismo bili ovde da ne verujemo u institicije i da ne mislimo da institucije moraju da štite javnu reč i one koji je izgovaraju”, rekao je Gaši.

Današnjem podnošenju žalbe prisustvovali su i Vukašin Obradović, Antonela Riha i Sergej Trifunović.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.