NEDELJKOV: NAPADI NA MAJIĆA POKRENUTI ZBOG NJEGOVOG PROTIVLJENJA USTAVNIM AMANDMANIMA

NEDELJKOV: NAPADI NA MAJIĆA POKRENUTI ZBOG NJEGOVOG PROTIVLJENJA USTAVNIM AMANDMANIMA

Raša Nedeljkov, izvor: Medija centar Beograd

Objavio: Magločistač

24.05.2019

Kategorija: U fokusu

U Skupštini Srbije nastavljeno je iznošenje optužbi i uvreda na račun sudije Apelacionog suda Miodraga Majića. Raša Nedeljkov, programski direktor Crte kaže da Majića napadaju i označavaju kao državnog neprijatelja ne zbog kritika na račun izmena Krivičnog zakonika, već zbog toga što se javno usprotivio donošenju najavljenih ustavnih amandmana.

„Nije problem ovaj zakon. Mislim da je najveći problem to što je sudija Majić bio jedan od najglasnijih protivnika ustavnih amandmana koji se najavljuju, a kojima će se u suštini sudska vlast, koja je već na kolenima, potpuno podrediti izvršnoj vlasti“, objašnjava Nedeljkov za televiziju N1.

Najdalje u optužbama na račun sudije Majića otišao je poslanik Marijan Rističević optužujući ga da je za novac oslobodio pripadnike takozvane Gnjilanske grupe, optužene za zločine nad Srbima na Kosovu.

Nedeljkov kaže da je veliki problem to što institucije ne reaguju na vređanje sudije Majića i dodaje da on kao sudija predstavlja jedan od stubova demokratskog društva.

„On ima hrabrosti da javno govori ono što mnogi misle, ali nemaju hrabrosti iz razumljivih razloga“, objašnjava programski direktor Crte (Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost).

Dodaje da u napadima na Majića nema kontraargumenata, a da su stvari konstruisane tako da se on dovodi u vezu sa rušenjem režima Aleksandra Vučića i predstavlja kao državni neprijatelj.

„I svi koji misle svojom glavom su državni neprijatelji. Nije ovo poruka sudiji Majiću, ovo je poruka svima koji su se predomišljali da li da nešto kažu javno u vezi sa svojom strukom. Ovo je poruka da profesija treba da zaćuti„, ističe Nedeljkov i dodaje da gde struka zaćuti, platiće građani i to već za nekoliko godina.

Objašnjava da se u napadima na Majića koristi slučaj povezan sa Kosovom, da se dovodi u vezu sa organizacijama civilnog društva i dodaje da to ilustruje da izvršna vlast i poslanici ne razumeju šta je civilno društvo.

„Sledeći nivo je da vidimo sudiju na nekim montažama na naslovnicama tabloida, ali tragedija je da niko za to neće snositi odgovornost“, ističe Nedeljkov.

„Propuštena šansa da Zakon o sprečavanju korupcije uredi izborne uslove

Programski direktor Crte očekuje da sledeća izborna kampanja bude još prljavija od prethodnih, a razlog vidi u tome što se stvari ne sankcionišu. On kaže da je donošenjem novog Zakona o sprečavanju korupcije propuštena šansa da se urede izborni uslovi.

„Kada govorimo o izbornim uslovima, stvari je moguće lako rešiti. Jedna šansa je propuštena usvajanjem zakona pre neki dan. To značui da situacija odgovara onima koji sada odlučuju„, ocenjuje Nedeljkovi.

Kaže da je zakon trebalo da učini korak bliže merama borbe protiv korupcije, ali da je u pitanju zakon koji je „kozmetička promena postojećeg“, a demagoški je predstavljen kao korak napred.

Dodaje da se kod ovog zakona, kao i u slučaju izmena Krivičnog zakonika, sve svodi na demagošku priču – ili si za mene ili si državni neprijatelj.

„Pitanje izbornih uslova ne treba mistifikovati… Nemojmo da gledamo na stranke na vlasti kao da su najgore, a druge najbolje. Mi smo ti partije i mi smo odgovorni, mi smo ti koji okrenemo glavu i odustanemo od svog prava. Mi smo ti koji ne koristimo zakone i mehanizme, mi prepustimo prostor poslanicima u Skupštini da govore kako govore, mi smo ti koji kupujemo novine koje kupujemo“, ističe gost Novog dana.

Izvor: N1

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.