NDNV: VANREDNO STANJE NIKAKO NE MOŽE DA BUDE IZGOVOR ZA HAPŠENJE NOVINARA

NDNV: VANREDNO STANJE NIKAKO NE MOŽE DA BUDE IZGOVOR ZA HAPŠENJE NOVINARA

Objavio: Magločistač

02.04.2020

Kategorija: U fokusu

Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) skreće pažnju javnosti na novi talas urušavanja medijskih sloboda u Srbiji, koji se dešava pod izgovorom vanrednog stanja uvedenog zbog pandemije korona virusa.

Nakon hapšenja novinarke i članice Upravnog odbora NDNV Ane Lalić novinari u Srbiji su pred novim iskušenjem, jer država njihov rad i istinito, pravovremeno izveštavanje počela je da karakteriše kao “krivično delo” i “dizanje panike”.

“S obzirom na ovo ozbiljno ugrožavanje slobode informisanja u vanrednom stanju, smatramo da je sada više nego neophodno da esnafska udruženja, nevladine organizacije i međunarodna zajednica budno prate ostvarivanje prava građana u Srbiji i da brane slobodu informisanja i prava koja im pripadaju”, navodi se u saopštenju za javnost.

Iz NDNV-a pozivaju i građane da ne dozvoljavaju da im vlasti ukinu pravo na profesionalno i istinito informisanje, jer samo tako mogu da donose kvalitetne i prave odluke za svoju sigurnost.

Vanredno stanje nikako ne može da bude alat za urušavanje ljudskih prava, poručuju, a novinarima i novinarkama mora da se omogući slobodno bavljenje profesijom u skladu sa načelima Kodeksa novinara Srbije.

“Smatramo da je glavna poruka ovakvih poteza vlasti u Srbiji – zastrašivanje javnosti, kao i samih novinara i novinarki koji obavljaju posao u interesu te javnosti. Pozivamo državne institucije da se ponašaju odgovorno i da poštuju kako Ustav Srbije tako i međunarodne akte za zaštitu prava medijskih radnika u vremenima krize”, navodi se na kraju.

 

 

 

(Magločistač)

 

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.