Centralnim informativnim emisijama javnih servisa u Srbiji u prvoj polovini godine dominirale su političke teme i predstavnici izvršne vlasti, a Radio-televizija Srbije je nekritički i pasivno izveštavala o aktivnostima premijera Aleksandra Vučića, rečeno je danas na predstavljanju rezultata monitoringa rada javnih servisa.
“Javni servis nije ispunio svoju ulogu. On nije omogućio razmenu mišljenja između predstavnika vlasti i građana. Nije bilo dovoljne raznovrsnosti subjekata sa stanovišta njihovih socijalnih pozicija i uloga i nije se mogao obezbediti pluralizam mišljenja, a građani su veoma neadekvatno zastupljeni”, rekla je Jovanka Matić iz Instituta društvenih nauka.
Ona je rekla da su u prvoj polovini ove godine, za razliku od ranijih godina kada je prva tema bila ekonomija, dnevnicima Radio-televizije Srbije (RTS) i Radio-televizije Vojvodine (RTV) dominirale političke teme sa udelom od 21 odsto u prilozima.
Pored predizborne kampanje, najzastupljenije su bile aktivnosti predsednika Srbije Tomislava Nikolića i posebno aktivnosti premijera Srbije Aleksandra Vučića, rekla je Matićeva.
“U tretmanu predsednika Vlade, RTS se nije pokazao kao javni servis. On je ovde iskazao jedan stari udvorički način ponašanja državne televizije”, rekla je Matićeva i dodala da se RTS ponašao “kao tipični glas države koji je na potpuno nekritičan način i pasivno” pokrivao aktivnosti premijera.
Matićeva je rekla da su prilozi o aktivnostima premijera bili znatno duži od standardnih i navela da je u 24 analizirana dnevnika RTS-a sedam priloga o aktivnostima premijera bilo duže od pet minuta, da je najduži bio 6,30 minuta, a da prilozi u proseku traju minut i 24 sekundi.
Ona je rekla da se izveštavanje o aktivnostima premijera svodilo na prenošenje njegovih govora i ocenila da je Dnevnik RTS-a omogućio Vučiću da državni marketing koristi za promociju partije na vlasti i svoje vlade.
“Nekritički odnos prema vlastima tokom predizborne kampanje je tradicionalan odnos još iz vremena kada smo imali državnu televiziju i mi za 25 godina političkog pluralizma nismo uspeli da nađemo način da se to onemogući”, rekla je Jovanka Matić.
U izveštavanju RTV nacionalni nivo je imao prioritet, ali se više na analitički način izveštavalo o izborima, dok je pokrajinska vlada dobila na publicitetu posle izbora, rekla je ona.
Izvor: Beta
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.