Manojlović: Blokade dok se ne povuče Zakon o eksproprijaciji

Manojlović: Blokade dok se ne povuče Zakon o eksproprijaciji

Izvor: Medija centar Beograd

Izvor: Beta, FoNet

07.12.2021

Kategorija: U fokusu

Predstavnik organizacije “Kreni-promeni” Savo Manojlović izjavio je danas da protesti neće stati dok se ne povuče Zakon o eksproprijaciji, odnosno dok se ne dogodi to da ga predsednik ne potpiše.

Manojlović je rekao da će u subotu biti nastavljeni ekološki protesti širom Srbije i ponovo pozvao policiju da u saradnji sa građanima obezbedi učesnike tih okupljanja.

Manojlović je rekao da je namera organizatora da poveća broj blokada, te pozvao građane da izađu na proteste u što većem broju. On je rekao da svako ko izađe na protest treba da zna da je sam odgovoran za svoju bezbednost.

Rekao je i da nisu tačni navodi “režimskih medija” o tome šta se dešavalo na protestima prethodne subote, te optužio vlast da je na građane “poslala navijače”. 

Istakao je i da su učesnici protesta sami propuštali građane koji su ušli u blokade, i da su oni koji nisu protestovali sirenama automobila pozdravljali učesnike blokada. 

Napomenuo da je “evidentno da vlast ne može da spreči protest sa tolikim brojem ljudi”, i najavio da će plan blokada biti objavljen krajem sedmice. 

Manojlović je na konferenciji za novinare govorio i o izmenama Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi i istakao da traže ukidanje tačke sedam kojom se uvodi taksa na potpis za inicijativu, jer u socijalnom kontekstu u Srbiji to znači i ukidanje suverenosti građana. 

Kako je rekao, za narodnu inicijativu potrebno je 30.000 potpisa, što bi značilo da je za podnošenje inicijative potrebno prikupiti 1,2 miliona dinara, a da ni izmenama Skupština Srbije nije obavezna da o inicijativi odluči. 

On je dodao da se prema izmenama Zakona birački odbori za referendum prave kao i za izbore, da ih čine predstavnici stranaka, a da oni traže da se to izmeni i da građani koji pokrenu referendum inicijativom moraju da imaju svoje predstavnike u biračkim odborima. 

Manojlović je ukazao i da se predviđa da se referendum po istom pitanju može održati posle godinu dana i da je i Venecijanska komisija to istakla kao kritičnu tačku, jer to znači da se referendum može ponavljati u nedogled. 

Predstavnica Komiteta pravnika za ljudska prava – Jukoma (Yucom) Katarina Golubović rekla je da se naplatom takse za potpis za inicjativu na neki način umanjuju ljudska prava, jer su referendum i narodna inicijativa instrumenti za građane. 

“Prirodno je da se stručnjaci i predstavnici udruženja građana koji su predložili neke izmene nađu u komisijama i kontrolišu taj proces”, ocenila je Golubović.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.