Mađarska danas zatvara tranzitne zone za tražioce azila na granici sa Srbijom

Mađarska danas zatvara tranzitne zone za tražioce azila na granici sa Srbijom

Foto: Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

21.05.2020

Kategorija: U fokusu

Mađarska vlada je saopštila da danas zatvara tranzitne zone na granici sa Srbijom u kojima su migranti držani do donošenja odluke o njihovom zahtevu za azil.

Kabinet mađarskog premijera Viktora Orbana objavio je da će oko 280 tražilaca azila danas biti prebačeno u prihvatne centre u unutrašnjosti zemlje.

Orbanov šef kabineta Gergelji Guljaš kazao je da će oni koji žele da apliciraju za azil ubuduće morati da obrazlože zahtev u mađarskim diplomatskim misijama.

Odluka Orbanove vlade o zatvaranju tranzitnih zona usledila je posle prošlonedeljne presude Evropskog suda pravde da je držanje tražilaca azila u njima vid pritvora i da ne sme da traje duže od četiri nedelje.

Mađarska je duž granice sa Srbijom i Hrvatskom izgradila ogradu sa bodljikavom žicom, a kasnije i dve tranzitne zone na granici sa Srbijom, u vreme migrantske krize 2015. godine, kada je oko 400.000 ljudi prošlo kroz Mađarsku na putu ka Zapadnoj Evropi.

Mere su donete u okviru Orbanove sve strože antimigrantske politike.

Tranzitne zone izgrađene od kontejnera za prevoz robe često su kritikovale grupe za zaštitu ljudskih prava iz Mađarske i sveta.

One su se, između ostalog, žalile što se tražioci azila u tranzitnim zonama, uključujući porodice s malom decom, drže u uslovima nalik zatvorskim, i zbog česte odluke da se hrana ne daje odraslim osobama čiji je zahtev za azil odbijen, a koje su ostale u tranzitnoj zoni do okončanja žalbenog postupka.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.