LSV: Politizacija pitanja bunjevačkog govora donosi štetu

LSV: Politizacija pitanja bunjevačkog govora donosi štetu

Izvor: Autonomija

06.05.2021

Kategorija: U fokusu

Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) zatražila je od vladajućih stranaka u Subotici, pre svega Srpske napredne stranke (SNS), da prestanu sa politizacijom pitanja bunjevačkog govora i to prepuste merodavnim lingvističkim institucijama.

„Neprikosnoveno je pravo svih građana na slobodno izjašnjavanje o nacionalnoj pripadnosti, kao i pravo na službenu upotrebu jezika, informisanje i obrazovanje na maternjem jeziku. Nažalost, umesto da se ovom pitanju prišlo sa pozicija struke, nastupila je potpuna politizacija, pre svega od strane vladajućih političkih opcija u Subotici“, saopštila je LSV.

Ta stranka smatra da se „bunjevačko pitanje“ kroz istoriju uvek otvaralo u krizna vremena, što nikako nije dobro.

Nedopustivo je kršiti ustavne i zakonske norme koje regulišu pitanje službene upotrebe jezika nacionalnih zajednica. Još je neprimerenije što SNS ne čini ništa da pitanje službene upotrebe jezika ne rešava u celovitosti, nego se ograničava samo na bunjevački govor“, navodi se u saopštenju.

LSV se zapitala da li je Ustav Srbije jasno naglasio da su svi građani jednaki i kada će biti rešeno pitanje službene upotrebe hrvatskog jezika u Somboru, Apatinu i Baču, crnogorskog jezika u Vrbasu i romskog jezika u svim opštinama u kojima Romi žive u većem broju.

„LSV se plaši da će ovakav način rešavanja ozbiljnih pitanja proizvesti veoma loše posledice po međunacionalne odnose u Subotici, ali i drugim krajevima Vojvodine, a može dovesti i do narušavanja odnosa Srbije i Hrvatske. Baš zato insistiramo na poštovanju Ustava i zakona i presudnoj reči struke“, navodi se u saopštenju.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.