LGBT OSOBE: DRUŠTVO U SRBIJI NEBEZBEDNO ZA SVE GRAĐANE

LGBT OSOBE: DRUŠTVO U SRBIJI NEBEZBEDNO ZA SVE GRAĐANE

Objavio: Magločistač

10.05.2017

Kategorija: U fokusu

Pripadnici LGBT populacije smatraju da je društvo u Srbiji nebezbedno za sve građane, kao i da postoji generalno visok stepen spremnosti na nasilje koje se ne sankcioniše na odgovarajući način, pokazalo je istraživanje Centra za istraživanje javnih politika.

U saopštenju povodom 17. maja, Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije, centar je naveo i da LGBT osobe smatraju da je neosetljivost društva na nasilje “posledica traumatične prošlosti, ratova, tranzicije i političke zloupotrebe institucija”.

“Pripadnici LGBT populacije danas kao glavni bezbednosni rizik vide opšti porast spremnosti na nasilje kojem mogu biti izloženi svi građani i građanke. Oni smatraju da su, nezavisno od identitetskih obeležja koja proističu iz pripadnosti manjinskoj grupi izloženi opasnostima koje proističu iz neefikasnog rada institucija i njihovog potencijalno proizvoljnog postupanja“, pokazalo je istraživanje.

LGBT zajednica je ocenila i da bi kvalitetnije informisanje dovelo i do povećanja stepena poverenja koje pripadnici te ranjive grupe imaju u bezbednosne strukture.

Navodi se da je “u slučaju LGBT zajednice, prisutno ustezanje da prijave slučaj nasilja usled straha od toga da će njihove lične informacije biti otkrivene”, i da će protiv njihove volje biti prisilno deklarisane kao LGBT osobe.

“Od institucija se očekuje da prilikom postupanja u ovakvim slučajevima vode računa o diskreciji, što prema tvrđenju nekih ispitanika, još nije slučaj”, pokazalo je istraživanje.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.