KAKO DO NJIVE U SRBIJI? UZURPIRAJ, PLATI, LEGALIZUJ

KAKO DO NJIVE U SRBIJI? UZURPIRAJ, PLATI, LEGALIZUJ

Objavio: Magločistač

01.04.2016

Kategorija: U fokusu

Odluka Vlade ozakonila je bezakonje

Pokrajinska vlada zatražila je od Vlade Srbije da stavi van snage zaključak koji uzrurpatorima državnog poljoprivrednog zemljišta omogućava da jednostavno prijave i plate ono što su bespravno zauzeli. Tvrde da je država tom odlukom suspendovala sopstvene zakone, istovremeno favorizujući takozvane uzurpatore.

Ukoliko prvi uđete u ovu njivu, vaša je, samo je kasnije platite kao da ste za nju licitirali. Ovaj paor iz Čeneja kaže – takva odluka Vlade ozakonila je bezakonje, i smatra da je doneta zbog interesa velikih igrača bliskih vlasti.

“To su neke ribe, babe, kako da kažem, koji dobijaju zeleno svetlo i koji mogu da rade šta hoće. A mi sitni, ako nam ostane nešto, ostane, ako ne ostane, ne ostane. Tu smo gde smo. I onda kažu, mladi treba da se vraćaju na selo, da ne budu kuće prazne, da se bave poljoprivredom, jer ima budućnosti. Koja budućnost?”, kaže Svetozar Murgaški, poljoprivrednik iz Čaneja.

U pokrajinskoj vladi spornu preporuku ocenjuju kao javni poziv za nasilni ulazak u državnu imovinu. Umesto licitacije koja je zakonsko rešenje za procenu vrednosti određene njive, uzurpatori će plaćati prosečnu cenu zakupa, čime je, kažu, država suspendovala sopstvene zakone.

“Faktički, oni koji su uzurpirali državno zemljište ne samo da će moći da ozakone svoj položaj, nego će i finansijski proći bolje nego da su u redovnom postupku uzeli tu zemlju, a da ne pominjem kaznene odredbe, po kojima je trebalo da plate triput veću zakupninu”, kaže pokrajinski sekretar za poljoprivredu Branislav Bogaroški.

Uzurpacija državne zemlje nije nova pojava, poručuju u Asocijaciji poljoprivrednika i kažu – i ranije su oni koji nemaju pravo na njive bili jači od sistema.

“I u slučaju da poljoprivredni ispektor utvrdi da je neko lice bespravno u posedu, sudski procesi traju više godina, privremenom merom uzurpator zemljište i dalje koristi,a dobri advokati često dobijaju spor sa državom. Sprega lokalnih službenika i tajkuna je često i iznad zakona”, rekao je Miroslav Kiš iz Asocijacije poljoprivrednika.

Iako se kritike ovog zaključka gomilaju, u Vladi Srbije još uvek su bez komentara, a u pokrajinskoj vladi priznaju da ne očekuju da će njihov apel imati efekta.

Izvor: N1 (Miodrag Sovilj)

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.