JUKOM: OD 2016. OPADA POVERENJE GRAĐANA U INSTITUCIJU OMBUDSMANA

JUKOM: OD 2016. OPADA POVERENJE GRAĐANA U INSTITUCIJU OMBUDSMANA

Foto: MD/Magločistač

Objavio: Magločistač

20.12.2019

Kategorija: U fokusu

Pravni savetnik Komiteta pravnika za ljudska prava (JUKOM) Milan Filipović je danas izneo da je istraživanjem o radu ombudsmana Srbije utvrđeno da od 2016. godine opada “poverenje u tu instituciju”.

Smanjuje se broj rešenih predmeta, a povećeva broj predmeta koji se prebacuje iz godine u godinu, dok se ujedno povećeva broj zaposlenih u toj službi, kazao je on u Beogradu na konferenciji “Zaštitnik građana u kontekstu evropskih integracija” koju je organizovao JUKOM.

Po rečima Filipovića, i dalje postoji problem odbacivanja velikog broja pritužbi zbog nenadležnosti što znači da građani nedovoljno poznaju nadležnosti zaštitnika građana.

“Zaštitnik građana je 2016. godine rešio 78 odsto tužbi, taj broj je pao 2017. godine (32 odsto) i u 2018. godini taj broj je negde na 39 odsto pritužbi”, naveo je on.

Osnivač JUKOM-a Stevan Lilić naglasio je da je ombudsman zaštitnik prava građana, a “ne zaštitnik građana uopšte”.

“Svaki uspešan sistem ima jednu vrstu sistema za automatsku korekciju disfunkcije, to ombudsman treba da bude”, ocenio je Lilić.

Kazao je da ombudsman “naravno da može” uticati na pravosuđe, ali treba proceniti “da li treba ili ne treba”.

Iako su o tome mišljenja različita, “ipak moramo da se opredelimo da ne treba”, kazao je osnivač JUKOM-a i naveo da je izvorno ombudsman trebalo da bude “kontrolor uprave, a ne sudova”.

Po rečima Lilića, republički ombudsman jeste pokazao “znake institucionalnog života”, ali “prekasno”.

“On je od Ministarstva unutrašnjih polova tražio da se utvrde činjenice vezane za rešavanje slobode, odnosno kućnog pritvora, uzbunjivača u Valjevu, a on je u međuvremenu pušten”, kazao je Lilić.

 

 

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.