IZBJEGLICE U NJEMAČKOJ ISKORIŠTAVAJU SE ZA RAD NA CRNO

IZBJEGLICE U NJEMAČKOJ ISKORIŠTAVAJU SE ZA RAD NA CRNO

Foto: Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

30.08.2016

Kategorija: U fokusu

Mnogi izbjeglice u Njemačkoj rade na crno za satnice mnogo niže od zakonski definiranog minimuma, javlja javni servis NDR u utorak.

“Uvijek iznova pojedinci, među kojima su i djelatnici u izbjegličkim smještajima, posreduju za veliku proviziju između izbjeglica i poslodavaca”, javlja NDR na temelju vlastitih istraživanja u izbjegličkim centrima na sjeveru Njemačke.

I dok savezna carina, koja je zadužena za suzbijanje rada na crno, govori o desetak slučajeva mjesečno, istraživanja NDR-a su pokazala da je, iako se ne može govoriti o konkretnim brojkama, rad na crno i po nižim satnicama od zakonski dopuštenih, među izbjeglicama mnogo rašireniji.

Prema nekim istraživanjima Sveučilišta u Tuebingenu i Linzu, postotak izbjeglica koje rade na crno kreće se oko 30 posto.

Prema procjenama nekih socijalnih radnika u izbjegličkim smještajima, i do 50 posto izbjeglica, kojima je u prvo vrijeme dok se dugoročno ne odredi boravišni status rad zabranjen, radi na crno.

Njemački sindikati su već uočili problem rada na crno i iskorištavanja izbjeglica. “Mnogi iz teške situacije izbjeglica izvlače profit”, kaže Emilia Mitrović iz savjetovališta za izbjeglice Njemačkog saveza sindikata u Hamburgu.

Početkom kolovoza na snagu je stupio zakon koji omogućava lakšu integraciju izbjeglica i tražitalja/ica azila na njemačko tržište rada, ali socijalni radnici ne očekuju da će taj zakon ublažiti stanje oko rada na crno.

 

Izvor: Libela, Hina

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.