IVANIŠEVIĆ: MIGRANTI STIGLI DO ŠIDA, UZALUDAN POKUŠAJ

IVANIŠEVIĆ: MIGRANTI STIGLI DO ŠIDA, UZALUDAN POKUŠAJ

Foto: Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

13.11.2016

Kategorija: U fokusu

Grupa migranata, uglavnom iz Avganistana i Pakistana, koja je u petak krenula iz Beograda pešice ka Hrvatskoj stigla je jutros do Šida, izjavio je državni sekretar u Ministarstvu za rada, zapošljavanja, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević.

On je za Radio televiziju Srbije rekao i da je deo njih zbog umora i hladnoće odustao od puta tokom noći i da je i onima koji su stigli do Šida to bilo uzaludno.

“To je još jedan od uzaludnih pokušaja ljudi koji su u dubokom očaju i kao i u dosadašnjim pokušajima završiće se neuspešeno po njih”, rekao je Ivanišević.

On je podsetio i da su iz Beograda dva puta ka Mađarskoj, a jednom ka Hrvatskoj, grupe migranata kretale pešice pokušavajući da skrenu pažnju na svoj položaj, ali da su se uvek vraćali u neki od prihvatnih centara u Srbiji.

Ivanišević je dodao i da migrante koji su stigli do Šida prate policija, predstavnici Komesarijata za izbeglice i UNHCR-a i da se prema njima ponaša humano.

U grupi su uglavnom muškarci, a reč je o ekonomskim migrantima.

Migranti su ranije rekli da će na granici sa Hrvatskom čekati sve dok ne bude otvorena, a namera većine u toj grupi je da odu u Italiju ili Francusku.

Gerginov: Migranti odbili smeštaj

Pomoćnik komesara za izbeglice Ivan Gerginov izjavio je da za grupu migranata koji su od Beograda peške danas došli do Šida ima mesta u prihvatnim centrima u Srbiji, ali da oni to ne žele da prihvate.

Gerginov je agenciji Beta rekao da će grupa migranata, uglavnom iz Avganistana i Pakistana, pokušati da železničkom prugom uđe u Hrvatsku, ali da ne veruje da će u tome i uspeti.

“Neki od njih su peške, a neki vozom iz Rume jutros stigli do Šida i ne verujem da će uspeti da uđu u Hrvarsku”, rekao je Gerginov.

On je dodao da su ranije, slični pokušaji, dva puta ka mađarskoj granici, a jednom ka Hrvatskoj, završeni tako što su se migranti vratili u Beograd.

Gerginov je rekao i da predstavnici Komesarijata za izbeglice prate migrante od kada su u petak krenuli peške iz Beograda i da su im svakodnevno nudili smeštaj.

“Da su želeli to da prihvate i da uđu u sistem bili bi u toplom kao i oko 5.000 drugih migranata”, rekao je Gerginov.

Alarm u Kriznom štabu zbog kretanja izbeglica iz Srbije

U Kriznom štabu u Ministarstvu unutrašnjih poslova Austrije od subote vlada zabrinutost zbog kretanja izbeglica u Srbiji, navodi danas bečki dnevnik “Kronen cajtung”.

Pošto je više od 150 migranata iz Avganistana krenulo na put ka Hrvatskoj, a odatle prema Austriji, tvrdi bečki dnevnik, u Austriji vlada zabrinutost da bi mogao uslediti veći talas migranata.

List podseća da se u Srbiji trenutno nalazi oko 7.000 migranata koji bi mogli da se priključe grupi koja je krenula ka hrvatskoj granici.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Austrije ističe da je u stalnom kontaktu sa srpskim vlastima i da je pitanje kako će odreagovati Hrvatska u slučaju dolaska migranata na njene granice.

“Kronen cajtung” ukazuje da na južnoj granici Austrije preti da se ponovi slična situacija kao prošle godine.

“I ovaj marš izbeglica u Srbiji pokazuje da je bilo odavno potrebno da usvojimo uredbu za vanrednu situaciju, koja je predviđena kada se premaši broj od 37.500 zahteva za azil koliko je Austrija usvojila za ovu godinu. U budućnosti bi mogli biti suočeni sa nepredviđenim talasima migracije”, upozorava ministar unutrašnjih poslova Volfgang Sobotka.

U Kriznom štabu u Beču strahuju da bi ponovo moglo doći do masovnog talasa izbeglica na prelazu Špilfeld.

“Pratimo razvoj stanja detaljno. Sistem upravljanja granicom u Špilfeldu još nije pokrenut, ali to možemo učiniti u svakom trenutku”, naglašavaju iz Ministarstva.

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.