Grčka sprema poreske olakšice da vrati digitalne migrante

Grčka sprema poreske olakšice da vrati digitalne migrante

Izvor: EURACTIV.com

13.11.2020

Kategorija: U fokusu

Grčka priprema zakon kojim će predvideti izdašne poreske olakšice radnicima koji se presele iz inostranstva u tu zemlju a cilj je otvaranje više radnih mesta za stručnjake i profesionalce i zaustavljanje odliva mozgova.

Aleks Patelis, savetnik grčkog premijera Kirijakosa Micotakisa za finansije, rekao je za Rojters da se Grčka nada da će privući “digitalne migrante” nakon što je epidemija korona virusa ubrzala prelazak na rad na daljinu u mnogim zemljama i sektorima.

“Prema planu, radnici iz inostranstva koji se presele u Grčku imaće pravo na oslobađanje 50% poreza na prihod tokom sedam godina“, rekao je Patelis dodajući da će se novi zakon naći u parlamentu do kraja godine.

Patelis je rekao da je cilj vlade otvaranje radnih mesta. Paket podsticaja važio bi samo tokom 2021. a glavni kriterijum za poreske olakšice bilo bi “poresko boravište”, odnosno plaćanje poreza u Grčkoj.

Neće biti ograničenja oko visine prihoda ili tipa posla, mada se vlada nada da će privući stručnjake i vratiti neke od, kako se procenjuje, 800.000 Grka koji su napustili Grčku tokom godina krize i nastavili da grade karijeru u inostranstvu.

“Potreban je dodatni podsticaj da bi ih vratili”, istakao je Patelis.

“Pandemija korona virusa pokazala je da zahvaljujući tehnologiji ljudi često mogu da biraju gde će da žive i rade. Možemo da imamo digitalne migrante”, rekao je on.

Atina računa i na potencijalni “Bregzit bonus” nudeći poreske olakšice ljudima koji žele da napuste Veliku Britaniju nakon izlaska te zemlje iz EU i presele poslovanje u Grčku.

“Želimo parče tog kolača”, rekao je Patelis.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.