FABRICI: IZVEŠTAJ EK ČINJENIČAN, PORUKA EVROPSKE UNIJE SRBIJI JE JASNA

FABRICI: IZVEŠTAJ EK ČINJENIČAN, PORUKA EVROPSKE UNIJE SRBIJI JE JASNA

Sem Fabrici, izvor: Medija centar Beograd

Objavio: Magločistač

06.06.2019

Kategorija: U fokusu

Od suštinske je važnosti za Srbiju da se skoncentriše na naredne korake koji će osigurati brže i odlučnije sprovođenje reformi, ocenio je šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Sem Fabrici u intervjuu za “Novi magazin”.

Prema njegovim rečima, izveštaj Evropske komisije je činjeničan i izbalansiran i zasniva se na najrazličitijim izvorima.

“To je ocena ispunjenosti evropskih kriterijuma definisanih u kopenhaškim kriterijumima”, rekao je Fabrici odgovarajući na pitanje da li se Evropska komisija bavila političkim ocenama, kako je rekla premijerka Srbije Ana Brnabić.

On je rekao da EU želi da vidi sprovođenje reformi kojim će se ispuniti kriterijumi EU. “Izveštaj nikada nije bio toliko jasan i direktan o pitanjima koje treba rešiti pod hitno i odlučno”, rekao je Fabrici.

Na pitanje novinara kako shvata ocenu Brnabić da su joj neki delovi izveštaja Evropske komisije zabavni Fabrici je odgovorio da stoji iza onoga što je rekao na konferenciji za novinare s premijerkom. On je ocenio da izveštaj Evropske komisije predstavlja ozbiljnu, objektivnu i izbalansiranu ocenu trenutnog stanja u sprovođenju reformi i da je “poruka vrlo jasna”.

Prema njegovim rečima, izveštaj je rezultat višemesečnog rada na osnovu inkluzivnog procesa koji je uključivao Vladu, kao i brojne nezavisne izvore, domaće i međunarodne.

Fabrici je rekao da je “primetio potonje poruke od premijerke i članova Vlade o posvećenosti radu na preporukama koje se nude u izveštaju”.

“To je dobar znak. Ubeđen sam da će duh saradnje koji je karakterisao naš rad nastaviti da nas vodi i u budućnosti. Sada treba da se fokusiramo na ono što treba odmah da se uradi kako bi Srbija išla napred”, istakao je on.

Šta Srbija treba da uradi po pitanju slobode medija?

Upitan koje bi konkretne korake trebalo preduzeti da bi se poboljšala situacija kada je reč o slobodi medija, Fabrici je odgovorio da je njihov izveštaj po tom pitanju vrlo jasan.

On je rekao da bi prvo trebalo da se stvori povoljan ambijent u kojem može nesmetano da se ostvaruje sloboda izražavanja i osigura da organi za sprovođenje zakona i pravosudni organi propisno i brzo reaguju na pretnje, fizičke napade, podsticanje na nasilje i slučajeve povrede privatnosti novinara i blogera, uz javnu osudu državnih zvaničnika.

“Drugo, obezbediti punu primenu medijskih zakona i ojačati nezavisnost Regulatornog tela za elektronske medije i pospešiti njegov kapacitet za proaktivan rad. Treće, usvojiti i sprovesti novu medijsku strategiju na transparentan i inkluzivan način. Ova medijska strategija nam je poslata i trenutno se analizira u Briselu”, rekao je Fabrici.

Prema njegovim rečima, trebalo bi da se obezbedi odgovarajuće finansiranje javnih medijskih servisa, transparentno i pravično sufinansiranje medijskih sadržaja u javnom interesu i poveća transparentnost vlasništva medija i oglašavanja u njima.

“Mislim da je ovo sveobuhvatan set reformi koje pod hitno treba preduzeti”, rekao je Fabrici.

Odgovarajući na pitanje zašto se u izveštaju Evropske komisije ne pominje događaj u vezi sa antivladinim demonstrantima koji su upali u zgradu RTS Fabrici je naveo da je EU javno osudila svaki vid protesta koji nije miran i u skladu sa zakonom.

“Novinarima mora da se omogući da rade svoj posao u okruženju u kojem nema nikakvog zastrašivanja. To je ključni princip slobode medija. Jezik odabran u izveštaju ukazuje da su protesti koji traju od novembra 2018. godine bili “načelno” mirni, čime je pokriven i taj konkretan događaj”, rekao je Fabrici.

 

Izvor: Novi Magazin, FoNet, N1

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.