EVROPSKI POKRET SRBIJA: USTAVNI AMANDMANI KORAK NAZAD U NEZAVISNOSTI PRAVOSUĐA

EVROPSKI POKRET SRBIJA: USTAVNI AMANDMANI KORAK NAZAD U NEZAVISNOSTI PRAVOSUĐA

Objavio: Magločistač

04.06.2019

Kategorija: U fokusu

Potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji Vladimir Međak ocenio je danas da predloženi ustavni amandmani neće dovesti do nezavisnosti pravosuđa i da će zbog toga biti onemogućena borba protiv visoke korupcije u Srbiji.

Međak je u Kragujevcu u okviru javne rasprave na temu „Zašto nam treba promena Ustava“, rekao da o promeni najvišeg akta nema suštinske javne rasprave kao i da ni Skupština Srbije o predloženim amandmanima ne debatuje još od novembra prošle godine.

„Ako ovakvi amandmani prođu, Srbija će kasnije u toku pregovora o pristupanju EU imati problema da uradi neke stvari koje će morati, a to je borba protiv korupcije, posebno visoke korupcije. Sve to nije moguće bez nezavisnog pravosuđa koje ima instrumente i sposobnost da pokrene postupak visoke korupcije i donese presude“, rekao je Međak.

On je kazao da građani nisu upoznati da se Ustav menja, a da će u jednom trenutku, kada se amandmani usvoje, morati o tome da se izjašnjavaju na referendumu.

„Referendum neće biti organizovan samo zbog ustavnih amandmana o pravosuđu, već će ići u paketu sa nekim drugim izmenama, verovatno vezanih za temu Kosova, ukoliko dijalog sa Prištinom bude išao u tom pravcu da Ustav mora da se menja“, naveo je Međak i dodao da će „amandmani o pravosuđu verovatno stajati u skupštini sve dok se ne završi dijalog sa Prištinom“.

On je naveo da su ključne zamerke na amandmane što u dva najviša tela pravosuđa – Visokom savetu sudstva i Državnom veću tužilaca, ni sudije ni tužioci neće biti u većini.

„Ta dva tela neće biti u mogućnosti da rade nezavisno od volje Narodne skupštine, iako je jedan od segmenata nacionalnog plana koji je Vlada Srbije usvojila 2016. godine za pregovore o Poglavlju 23, upravo predviđao nezavisnost tih tela i da će sudije i tužioci moći da rukovode njima“, rekao je potpredsednik Evropskog pokreta Srbija.

On je rekao da se uz predložena rešenja neće postići cilj – nezavisno pravosuđe u Srbiji, i upozorio na mogući zastoj u Poglavlju 23 koji može dovesti i do zastoja u svim ostalim poglavljima i zaustavljanja pregovora sa EU.

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.