EVROPSKI PARLAMENT PROTIV NOVIH PROPISA O AUTORSKIM PRAVIMA

EVROPSKI PARLAMENT PROTIV NOVIH PROPISA O AUTORSKIM PRAVIMA

Objavio: Magločistač

06.07.2018

Kategorija: U fokusu

Poslanici Evropskog parlamenta odbacili su kontroverzni zakonski predlog o autorskim pravima, uz odluku da se na ovo pitanje vrate u septembru. Zakon bi nametnuo veću odgovornost internet stranicama koje bi morale da se bave proverom autorskih prava.

Predlog je zabrinuo mnoge, a među njima i osnivača interneta ser Tima Bernersa Lija. Glavna briga leži u potencijalnom ugrožavanju sloboda na internetu.

Protivnici propisa pozdravili su odluku i ocenili je kao svoju pobedu.

Poslanica iz redova Piratske partije Džulija Reda koja je vodila kampanju protiv ovog propisa, napisala je na svom Tviter profilu: „Veliki uspeh: Protesti su dali rezultat! Evropski parlament je vratio predlog zakona o autorskim pravima na razmatranje“.

BPI Mjuzik, udruženje koje predstavlja diskografske kuće iz Velike Britanije, podržavalo je propis, pa je na svom Tviter profilu objavilo: „Poštujemo odluku… Radićemo sa evroparlamentarcima tokom narednih nekoliko nedelja da bismo pojasnili šta su sve koristi koje će imati evropska kreativna industrija, korisnici interneta i sektor tehnologije.“

Jedan od osnivača Vikipedije Džimi Vels rekao je za BBC da se nada da će muzička industrija pronaći put do kompromisa pre septembarske debate.

„Nemojte ni da pomišljate na filtriranje svega što svako postavi na internet. To je san koji se nikad neće ostvariti“, kaže Vels.

Umesto toga, dodao je, trebalo bi razmisliti o novim dogovorima sa platformama poput Jutjuba kojima bi se dobila „pravilnija raspodela“.

 

 

 

 

Izvor: BBC

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.