Evropska komisija predložila je da se Rijeci i irskom Golveju zbog posledica krize izazvane korona virusom omogući da titulu Evropske prestonice kulture 2020. zadrže sve do 30. aprila 2021. godine, i da se istovremeno godina u kojoj će Novi Sad biti domaćin Evropske prestonice kulture odloži sa 2021. na 2022. godinu.
Komisija je predložila i da rumunski Temišvar i grčki grad Elefsina tu titulu umesto 2021, ponesu 2023. godine.
“Rijeka i Golvej zaslužuju pravu priliku da se oporave i pokažu svoju otpornost i kreativnost. Rušenje predrasuda i ugošćavanje raznolike publike i umetnika oduvek su bili u srži Evropskih prestonica kulture. Tako će i ostati. Uveren sam da će Novi Sad, Temišvar i Elefsina iskoristiti dodatno vreme da prevladaju sadašnju krizu u sektorima kulture i turizma i mobilišu dodatna ulaganja, između ostalog i zahvaljujući evropskoj solidarnosti”, izjavio je potpredsednik Evropske komisije i komesar za promociju evropskog načina života Margaritis Skinas.
Evropska komisija saopštila je 18. avgusta da od početka krize sa korona virusom intenzivno komunicira sa timovima svih evropskih prestonica kulture od 2020. do 2023. kako bi stekla bolji uvid u to kako kriza utiče na rezultate i pripremu sadašnjih i budućih prestonica kulture.
Najteže su pogođeni gradovi Rijeka i Golvej koji su, kako se navodi, od marta ove godine morali da odgode ili otkažu sve događaje bez ikakve izvesnosti da li će, i pod kakvim uslovima moći da nastave sa realizacijom svojih programa. Okolnosti su ih sprečile da u potpunosti sprovedu svoje projekte Evropske prestonice kulture i uživaju u plodovima opsežnih priprema.
U Temišvaru, Elefsini i Novom Sadu, prestonicama kulture u 2021. godini, pandemija je stvorila veliku neizvesnost u gotovo svim oblastima pripreme, na primer u pogledu perspektive finansiranja i budućih bezbednosnih propisa. Uz to, zbog ograničenja putovanja znatno su umanjeni turistički promet i prilike za evropska i međunarodna partnerstva. Mere protiv korona virusa usporile su njihov rad na pripremama upravo tada kad bi u normalnim okolnostima trebalo da se ubrza, saopštila je Evropska komisija.
Komisija je ocenila da su Evropske prestonice kulture 2022. godine, litvanski Kaunas, luksemburški Eš, te mađarski grad Vesprem, koji će prestonica biti 2023, manje pogođeni pošto još uvek imaju vremena da svoje programe prilagode kako bi u obzir uzeli različite situacije u budućnosti.
Evropska komesarka za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade Marija Gabrijel izjavila je da je kultura teško pogođena pandemijom, što nije zaobišlo ni Evropske prestonice kulture.
“Iako su njihovi timovi i partneri pokazali energičnost, entuzijazam i profesionalnost, Rijeka i Golvej nisu mogli sprovesti planirane programe Evropske prestonice kulture za 2020. Nadam se da će oba grada maksimalno iskoristiti ponuđenu mogućnost da produže tu svoju posebnu godinu. Sigurna sam da će Temišvar, Elefsina i Novi Sad, sledeće Evropske prestonice kulture, dobro iskoristiti dodatno vreme za pripremu ambicioznih programa”, rekla je Gabrijel.
Dubravka Šuica, potpredsednca EK za demokratiju i demografiju takođe je ocenila da će predlog komisije pružiti mogućnost da Rijeka i Golvej predstave svoje bogate kulturne programe koji se nisu mogli odvijati zbog pandemije.
“S obzirom na to da sam posetila obe Evropske prestonice kulture 2020. i doživela entuzijazam i profesionalnost oba tima, drago mi je što će Golvej sa motom ‘Pustite čaroliju unutra’ i Rijeka, prvi hrvatski grad koji je izabran za Evropsku prestonicu kulture, uz moto ‘Luka različitosti’ imati priliku da privuku međunarodnu vidljivost i ojačaju kulturni, socijalni i ekonomski razvoj”, rekla je Šuica.
Predlog Komisije biće upućen Evropskom parlamentu i Savetu EU na razmatranje i konačno usvajanje.
Inicijativa Evropska prestonica kulture pokrenuta je 1985. godine i od tada se razvila u jednu od najistaknutijih kulturnih inicijativa u Evropi.
Gradovi se biraju na osnovu kulturnog programa koji mora imati vidljivu evropsku dimenziju, poticati učešće i aktivno uključivanje građana, zajednice i raznih učesnika te doprinositi dugoročnom razvoju grada i njegove okoline.
Titula Evropske prestonice kulture, navela je Evropska komisija, ima dugoročan učinak ne samo na kulturnu, nego i na društvenu i ekonomsku situaciju izabranog grada i njegovog okruženja.
Izvor: EURACTIV.rs
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.