EFEKTIVA: DODATNI TEHNIČKI PREGLED VOZILA STARIJIH OD 15 GODINA DISKRIMINIŠUĆI

EFEKTIVA: DODATNI TEHNIČKI PREGLED VOZILA STARIJIH OD 15 GODINA DISKRIMINIŠUĆI

Objavio: Magločistač

14.05.2018

Kategorija: U fokusu

Udruženje za zaštitu potrošača Efektiva ocenilo je danas da je uvođenje dodatnog tehničkog pregleda za vozila starija od 15 godina suprotno Ustavu Srbije jer diskriminiše vozače lošijeg imovinskog stanja, i da neće doprineti povećanju bezbednosti na putevima.

Novi pravilnik o tehničkom pregledu vozila, koji je stupio na snagu 5. maja, kako ukazuje Efektiva, diskriminiše vlasnike vozila starijih od 15 godina na osnovu jednog kriterijuma “koji ne mora nužno da znači da je vozilo u lošem stanju, i da će veliki broj vlasnika takvih vozila morati da ih proda”.

U saopštenju tog udruženja se navodi da taj propis pogoduje prodavcima automobila, novih i polovnih, jer će dobar deo vlasnika vozila starijih od 15 godina, zbog velikog nameta koji se uvodi, biti prinuđen da proda staro i kupi novije vozilo.

“Korist bi u tom slučaju mogle imati i banke i lizing kuće”, smatra Efektiva.

Dodaje se da je sa sadašnjim kvalitetom infrastrukture nelogično da vozila starija od 15 godina prave veliki broj nesreća, jer su vozači svesni kvaliteta svojih automobila.

“Vozači skupljih vozila su veliki uzročnici saobraćajnih nezgoda, upravo zato što kvalitet puteva ne odgovara mogućnostima i snazi novijih vozila. Ljudski faktor je takođe čest uzrok nezgoda, a to opet nema veze sa starošću vozila”, ističe se u saopštenju Efektive.

Udruženje se protivi i unificiranju cene obavljanja tehničkog pregleda, jer ona mora biti tržišno određena na bazi kvaliteta usluge koja se pruža.

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.