DW: DEVENPORT IZNEO ZAMERKE NA PRAVOSUĐE I STANJE U MEDIJIMA

DW: DEVENPORT IZNEO ZAMERKE NA PRAVOSUĐE I STANJE U MEDIJIMA

Izvor: mc.rs

Objavio: Magločistač

16.09.2016

Kategorija: U fokusu

Šef delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport izneo je zamerke na sprovođenje reformi u oblasti pravne države, na nepotpunu saradnju s Haškim tribunalom i medijsku reformu, preneo je Dojče vele (DW).

Mada je Devenport početkom septembra imao pohvale za Srbiju, pred članovima Radne grupe za proširenje EU iza zatvorenih vrata u Briselu njegove ocene su bile suzdržanije, navodi Dojče vele pozivajući se na poverljiv papir nemačkog ministarstva spoljnih poslova u koji je imao uvid.

Devenport je rekao da je formiranje vlade trajalo duže od očekivanog, a da razlozi za to otezanje “nisu do kraja jasni” i da je premijer Aleksandar Vučić uprkos komotnoj većini preferirao koalicionu vladu i ocenio da je u njoj pozicija Socijalističke partije Srbije nešto slabija nego pre vanrednih izbora.

Šef delegacije EU u Srbiji je načelno pozdravio evropsko usmerenje “nove-stare vlasti” rekavši da su evrointegracije “lajtmotiv” programa beogradske vlade, navodi Dojče vele.

Kao najveće izazove i nerešene probleme Devenport je naveo građenje nezavisnih institucija, reformu javne uprave, investicije u poljoprivredu, privatizaciju državnih firmi i ulazak u Svetsku trgovinsku organizaciju.

Devenport nije želeo mnogo da prejudicira pre sledećeg izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije koji se očekuje krajem oktobra, posebno što se tiče najvažnmije teme – odnosa Beograda i Prištine.

On je ponovio da u zvaničnom Beogradu postoji spremnost na dogovor o Kosovskoj Mitrovici i telekomunikacijama, ali ne i za dogovor o energetici. Dodao je da dijalog treba nastaviti na najvišem političkom nivou, kao i da treba utrti put formiranju Zajednice srpskih opština, navodi Doječe vele.

Šef Delegacije EU u Srbiji naglasio je da je “sada trenutak” da vlada dokaže odlučnost u sprovođenju teških reformi u oblasti pravne države, a kao nedostatke je naveo što još nije do kraja primenjen Akcioni plan za nacionalne manjine, što nema državnog tužioca za ratne zločine i nepotpunu saradnju sa Haškim tribunalom.

Povodom reformi u oblasti prava, Devenport je rekao da ne sumnja u kompetencije nove ministarke pravde Nele Kuburović, ali da nije izvesno da će ona dobiti “političku podršku” za teške reforme, posebno za promenu Ustava, a posebno su veliki otpori na planu prenošenja finansijskih sredstava nezavisnim institucijama.

Na pitanje na sastanku Radne grupe za proširenje o stanja medijskih sloboda u Srbiji, Devenport je rekao da je odlučujuće dovesti Regulatorno telo za elektronske medije i Savet za štampu u stanje da “u potpunosti obavljaju svoje zakonske dužnosti”.

Devenport je izrazio očekivanje da će deo izveštaja o stanju medija biti sličan prošlogodišnjem, uz dopunu o teškoćama u sprovođenju medijske reforme, navodi Dojče vele dodajući da je prošle godine deo izveštaja o medijskim slobodama “bio poražavajući za vlast Aleksandra Vučića”.

Na pitanje o “strateškim komunikacijama”, što Dojče vele tumači kao “marketing”, Devenport je rekao da je ruska “meka moć” u Srbiji daleko veća nego u prošlosti i da je medijsko prisustvo Moskve “veoma veliko”. Evropska unija tome treba ne samo da se suprotstavi već da ispriča i “bolju priču”, rekao je Devenport.

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.