Dojče vele: Ustavni sud u Beogradu potvrdio da su migranti proterivani iz Srbije

Dojče vele: Ustavni sud u Beogradu potvrdio da su migranti proterivani iz Srbije

Foto: Natalija Jakovljević (arhiva)

Izvor: Beta

21.01.2021

Kategorija: U fokusu

Ustavni sud u Beogradu potvrdio je prvi put da su srpski organi reda ilegalno proterivali migrante iz Srbije, pokazuje odluka u koju je Dojče vele (DW) imao uvid.

Porodice sa malom decom ostavljene su na mrazu, umesto da budu prebačene u prihvatni centar.

Pozivajući se na beleške bugarske policije, Dojče vele piše da su policajci grupu od 25 migranata priveli 4. februara 2017. godine kod Kalotine, par stotina metara od granice sa Srbijom.

“Iza njih je bila noć u šumi, na februarskom minusu. Kasnije će ispričati da su jedva umirili decu, da je jedna žena zbog promrzlina docnije završila u bolnici. Prema belešci bugarske policije, grupu od 25 migranata su priveli u 8.25 ujutru. Bio je 4. februar 2017. godine”, navodi Dojče vele.

DW dodaje da je sedamnaestoro migranata, o kojima postoji dokumentacija, provelo prethodni dan u Srbiji koji je “počeo hapšenjem, nastavio se sudskim oslobađanjem, a završio ilegalnim proterivanjem”.

To je sada, gotovo četiri godine kasnije, potvrdio Ustavni sud u Beogradu.

“To je prva takva presuda u Srbiji. Nagađanja o brutalnom ophođenju policije i vojske prema izbeglicama godinama završavaju slično: borci za ljudska prava tvrde da se ljudi protivzakonito proteruju, a država to demantuje”, istakao je Dojče vele.

Dodaje se da je najviši sud prihvatio dokaze da se takozvani push-back dogodio i navodi da u čitavoj Evropi jedva da ima sudskih presuda slične težine.

“Presuda je izuzetno važna jer je kolektivno proterivanje najteže dokaziva povreda ljudskih prava“, ocenio je za DW advokat Nikola Kovačević koji je zastupao proterane ljude.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.