Diskriminacija starih: Pandemija bacila svetlo na problem “ejdžizma”

Diskriminacija starih: Pandemija bacila svetlo na problem “ejdžizma”

Izvor: Pixabay.com

Objavio: Magločistač

27.09.2021

Kategorija: U fokusu

Pandemija korona virusa u svetu dodatno je uticala na diskriminaciju starijih osoba i bacila svetlo na pitanja koja su poricana ili zanemarivana, poput “ejdžizma”, ocenila je danas stalna predstavnica Ujedinjenih nacije (UN) u Srbiji Fransoa Žakob.

“Ja to (ejdžizam) definišem kao stereotip ili diskriminaciju prema pojedincu i grupi na osnovu njihove starosne dobi, na osnovu njihovih godina. Kovid je zaista kriza koja je kulminirala u stavovima ejdžizma i prema mlađima i prema starijima”, rekla je Žakob na predstavljanju globalnog izveštaja UN o diskriminaciji starih u Palati Srbija.

Ona je istakla da je jasno kakav je mentalni uticaj izolacija imala na sve starije osobe, delimično i zbog toga što nisu imali korist od “eksplozije” digitalnih usluga koje su se naročito razvile tokom krize.

“Upravo povećana digitalizacija svih sfera našeg života je većinu starijih osoba ostavila iza nas”, ocenila je Žakob.

Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić istakla je da se kod svakog ljudskog bića ističe različitost, po polu, boji očiju, boji kože, verskim ubeđenjima, etničkom poreklu.

“Osim kad starite, onda ste samo stari ljudi. Što znači da imamo jedno ostrvo zaboravljenih ljudskih bića, koji su diskriminisani samo zato što su stari i mi ćemo ponuditi nešto kratko i jasno”, rekla je Čomić.

Ona je istakla da je važno uvažiti, slušati i razgovarati sa starijim osobama, uz poštovanje i bez ikakve diskriminacije.

“Znamo da se starije osobe suočavaju sa samoćom, sa fizičkim i mentalnim poteškoćama, izgubili su možda supružnike, braću, sestre i svet u kome su rođeni, svet koji su sami izgradili nestaje im pred očima. I postoji jedan jednostavan zadatak da se mi time pozabavimo politikama, nasumičnom ljubaznošću, odnosno ljubaznošću prema svima, poštovanjem prava, da kažemo ljudima da je ovo jedinstven svet”, istakla je Čomić.

Organizacija “Mikser”, u saradnji sa Populacionim fondom UN (UNFPA), u cilju promocije digitalne pismenosti snimila je ranije tri kratka filma o korišćenju Fejsbuka, Skajpa i Vibera na pametnim telefonima i oni se mogu pronaći na njihovom Jutjub kanalu.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.