Kako je objašnjeno, ta stopa ne pokazuje da je svaki četvrti stanovnik Srbije siromašan već da postoji rizik da to bude.
Stopa rizika od siromaštva ili socijalne isključenosti kada se posmatraju svi faktori koji na to mogu da utiču u prošloj godini iznosila je 41,3 odsto.
Građani od 18 do 24 godine najviše su izloženi riziku od siromaštva (30,3 odsto), kao i oni mlađi od 18 godina (29,9 odsto), dok je najniža stopu rizika od siromaštva za starije od 65 godina (19,7 odsto).
Najveću stopu rizika od siromaštva imaju članovi domaćinstvima u kojima su dve odrasle osobe s troje ili više izdržavane dece (35,8 odsto), kao i samohrani roditelji s jednim detetom ili više izdržavane dece (35,4 odsto).
U zavisnosti od radnog statusa najizloženija riziku od siromaštva su nezaposleni (46,2 odsto), dok je najniža stopa rizika od siromaštva kod zaposlenih kod poslodavca (8,5 odsto). Kod samozaposlenih ta stopa iznosi 37,3 odsto, a kod penzionera je 15,2 odsto.
Anketa o prihodima i uslovima života je po treći put sprovedena u Srbije, u periodu od maja do jula 2015. godine, a ankterirano je 5.680 domaćinstava.
Izvor: RTV
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.