Novinar iz Budimpešte Gabor Bodiš izjavio je u Crvenoj liniji TV N1 da ukoliko mađarski premijer Viktor Orban proceni da je suviše kritika u Evropskoj uniji na njegov račun, ne isljučuje mogućnost da on raspiše referendum o istupanju Mađarske iz EU.
„I u tom smislu, oko izgradnje neke druge grupacije, možda i Srbija može da dođe u obzir“, kazao je Bodiš, komentarišući to što je Orban posetio upravo Beograd u trenutku kada iz EU stižu oštre kritike na račun Budimpešte zbog usvajanja zakona kojim se diskriminiše LGBT populacija u Mađarskoj.
Bodiš je rekao i da Orban usvajanjem tog zakona nije imao nameru da izazove burne reakcije u EU, već da pocepa opoziciju koja je najavila zajednički nastup na izborima sledeće godine. Naime, deo udružene opozicije je i nekadašnja ekstremno desničarska stranka Jobik, koja se u međuvremenu približila centru, ali koja je podržala usvajanje spornog zakona.
Orban je, međutim, iskoristio kritike iz EU kako bi učvrstio svoju poziciju u zemlji, ukazao je Bodiš.
Podsetio je i da je vladajuća mađarska stranka nedavno potpisala zajednički proglas o budućnosti EU sa nekoliko evropskih partija čiji se stavovi i programski ciljevi mogu smatrati neofašističkim.
„Po mišljenju najpoznatijeg mađarskog filozofa Mikloša Tamaša Gašpara, prvi put su se udružile fašističke, odnosno neofašističke stranke. Među potpisnicima su i mađarska vladajuća stranka, poljska vladajuća stranka, dve italijanske stranke (Matea) Salvinija i (Đorđe) Melonija, zatim austrijska Slobodarska partija i Voks u Španiji. Tako da Tamaš Gašpar smatra da po prvi put od 1945. godine ove stranke dovode u pitanje čitav međunarodni sistem koji se zasniva na antifašizmu“, upozorio je Bodiš.
Kazao je i da ne zna koliku snagu u Evropi trenutno ima taj pokret, ali da svakako ukazuje na to kakva je Orbanova vizija budućnosti Mađarske i EU.
„Recimo oko istupanja Mađarske iz EU. Na to pitanje je dao odgovor treći čovek (Mađarske), koji je bio u Beogradu dva dana pre Orbana. To je Laslo Kever koji je predsednik parlamenta, i koji je na pitanje da li će Mađarska istupiti iz Unije, rekao: ‘Ne, Mađarska će sačekati da se Unija uruši’“, podsetio je Bodiš.
Gost Crvene linije je, međutim, istakao da istraživanja javnog mnjenja pokazuju kako više od 60 odsto Mađara i dalje smatra EU kao nešto dobro za njihovu zemlju.
„Zato je to malo naučna fantastika govoriti o tome. Međutim, ne treba potceniti propagandnu mašineriju“, upozorio je Bodiš uz ocenu da bi propaganda režima o ugroženosti Mađara i Mađarske mogla da dovede do toga da eventualni referendum o istupanju iz Unije uspe.
Bodiš je podvukao i da Orban redovno prati raspoloženje javnosti o svakoj temi, i da svakako neće raspisati referendum ukoliko bi postojala opasnost da on ne ostvari svoj cilj.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.