Članstvo u Evropskoj uniji (EU) podržava 56 odsto građana i 64 odsto kompanija Zapadnog Balkana, pokazuju danas predstavljeni rezultati istraživanja Balkanski barometar koje sprovodi Savet za regionalnu saradnju (RCC).
Predstavljajući rezultate na samitu Berlinskog procesa u Poznanju, generalna sekretarka RCC Majlinda Bregu rekla je da je to prvi put za pet godina, koliko se radi Balkanski barometar, da je više od polovine ispitanih građana podržalo evropsku integraciju regiona.
U istraživanju iz 2015. godine članstvo u EU podržavalo je 42 odsto građana Zapadnog Balkana.
Balkanski barometar je godišnje istraživanje javnog mnjenja koje sprovodi RCC, sakupljajući i analizirajući podatke od građana i kompanija Zapadnog Balkana, o tematskim oblastima kao što su zaposlenost, trgovina, investicije, korupcija i druge.
Prema danas predstavljenom istraživanju, članstvo u EU podržava 61 odsto mladih Zapadnog Balkana.
Na panelu Povećavanje napora u pravcu transformacije regiona radi napretka na putu evropskih integracija, Bregu je kazala i da važnost regionalne saradnje prepoznaje 74 odsto građana i 67 odsto kompanija.
Da bi poslovne i trgovinske veze unutar regiona trebalo da budu poboljšane, veruje 53 odsto građana Zapadnog Balkana.
Ukupno gledano, zadovoljstvo građana situacijom u regionu konstantno je u porastu, ali je ipak manje od polovine njih zadovoljno tom situacijom 44 odsto, u poređenu s 35 odsto 2015. godine.
Za 60 odsto građana Zapadnog Balkana nezaposlenost je najveći problem, za 47 odsto to je ukupna ekonomska situacija, a sve više brinu i zbog korupcije (26 odsto) i odliva mozgova (13 odsto). Svoj socioekonomski status 69 odsto građana ocenilo je kao prosečan, dok je 26 odsto navelo da je ispod proseka, a 16 odsto da ne može da priušti osnovne potrepštine.
Kompanije su više optimistične nego ranije 61 odsto, što je znatan skok u odnosu na 47 odsto pre četiri godine. Gotovo 40 odsto kompanija očekuje da će zaposliti nove radnike sledeće godine.
Kad je reč o zaposlenosti, zabeležen je pad od osam odsto: svega 34 odsto ispitanih reklo je da je zaposleno, za razliku od 42 odsto u prošlogodišnjem istraživanju.
Da je digitalizacija javnih usluga ključ za povećanje transparentnosti i smanjenje korupcije, smatra 58 odsto kompanija Zapadnog Balkana, navela je Bregu.
Većina građana, 61 odsto, rekla je da je nezadovoljna naporima vlade na suzbijanju korupcije, za razliku od 70 odsto u prethodnom istraživanju.
Prvi put otkako se radi Balkanski barometar, većina ispitanika, 27 odsto, rekla je da naporan rad smatra najvažnijim faktorom za napredovanje u životu, a ne poznavanje određenih ljudi (26 odsto), dobro obrazovanje (23 odsto), sreću (14 odsto) ili pripadnost bogatoj porodici (sedam odsto).
Kad je reč o socijalnoj inkluziji ranjivih grupa, svega 40 odsto građana Zapadnog Balkana smatra da je u redu da njihova deca idu u školu s romskom decom, 39 odsto nema problem da radi s Romima, a svega devet odsto smatra prihvatljivim brak s osobom iz romske populacije. Da ne bi zaposlilo pripadnika romske zajednice, reklo je 12 odsto kompanija.
Čak 67 odsto kompanija navelo je da ne zapošljava pripadnike društveno ranjivih grupa.
Da uopšte ne koristi internet, reklo je 26 odsto ispitanika.
Istraživanje je sprovedeno u novembru i decembru 2018. godine.
Izvor: Beta
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.