AMNESTY INTERNATIONAL: MAĐARSKA MALTRETIRA IZBJEGLICE

AMNESTY INTERNATIONAL: MAĐARSKA MALTRETIRA IZBJEGLICE

Foto: Tatjana Ljubić (arhiva)

Objavio: Magločistač

27.09.2016

Kategorija: U fokusu

Amnesty International tvrdi da se vlasti Mađarske namjerno loše odnose prema izbjeglicama i migrantima.

 

Organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International kritizirala je mađarsku Vladu, tvrdeći da se vlasti te zemlje namjerno loše odnose prema izbjeglicama i migrantima, uoči referenduma o planu Evropske unije za raspodjelu izbjeglica, koji se u Mađarskoj održava 2. oktobra.

“U uvjetima otrovne referendumske kampanje, otrovna antiizbjeglička retorika dostiže vrhunac”, saopćio je AI u izvještaju, prenosi Tanjug.

Kako se navodi, na stotine migranta i izbjeglica izloženo je fizičkom maltretiranju, ilegalnom potiskivanju preko granice i nezakonitom privođenju, koje provodi mađarska vlast.

Izvještaj je napravljen na osnovu razgovora sa 129 migranata i izbjeglice tokom prošlog mjeseca u Srbiji, Mađarskoj i Austriji, prenosi AFP.

‘Orbanova vladavina straha’

Ljudi koji su zaglavljeni u takozvanim tranzitnim zonama na mađarsko-srbijanskoj granici rekli su za AI da su ih mađarski stražari “tukli, šutirali i jurili s psima” prije nego što su ih prisilno vratili u Srbiju.

Amnesty ocjenjuje da je “užasan tretman” izbjeglica i migranata i uskraćivanje efikasne procedure za azil “namjerni populistički trik” radi odvraćanja izbjeglica od ulaska u zemlju.

Također se navodi da je mađarski premijer Viktor Orban zamijenio “vladavinu prava vladavinom straha”, kako bi ohrabrio birače da odbace prijedlog EU-a na referendumu 2. oktobra.

 

Izvor: Al Jazeera, agencije

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.