Zlatni toranj 28. Festivala evropskog filma “Palić” filmu „Najgora osoba na svetu“ Joakima Trira

Zlatni toranj 28. Festivala evropskog filma “Palić” filmu „Najgora osoba na svetu“ Joakima Trira

"Najgora osoba na svetu"

Objavio: Magločistač

23.07.2021

Kategorija: Subotica

Međunarodni žiri 28. Festivala evropskog filma “Palić” je za najbolji film Glavnog takmičarskog programa odabrao ostvarenje „Najgora osoba na svetu“ reditelja Joakima Trira, kome se dodeljuje nagrada Zlatni toranj „za majstorstvo korišćenja svih elemenata kinematografije u dubinskom istraživanju psihologije ljudskih odnosa u savremenom društvu“.

Nagrada Palićki toranj za najbolju režiju pripala je, pak, Feritu Karahanu za režiju filma „Čuvar brata svojega“, realizovanog u tursko-rumunskoj koprodukciji. Žiri – u sastavu filmski kritičar Klaus Eder (Nemačka), glumica Minja Peković (Srbija), filmski reditelj Jovan Arsenić (Nemačka), filmski reditelj Kristos Nikou (Grčka) i filmska rediteljka Daria Oniščenko (Ukrajina) – u obrazloženju je naglasio da nagradu reditelju dodeljuje „za prefinjen način na koji otkriva društveno stanje u Istočnoj Turskoj“.

Specijalno priznanje je dodeljeno britanskoj produkciji „Dnevnik iz Gvantanama“ u režiji Kevina Mekdonalda, „za glumačku bravuru Tahara Rahima i režiju Kevina Mekdonalda zbog kojih smo osetili patnju zatvorenika u Gvantanamu.“

Međunarodni žiri kritike 28. Festivala evropskog filma “Palić” – u sastavu filmska kritičarka Ana Šturm (Slovenija), filmski kritičar Dominik Sobolevski (Poljska) i filmska kritičarka Suzana Zlatanović (Srbija) – doneo je jednoglasnu odluku da za najbolji film u takmičarskom programu Paralele i Sudari odabere ostvarenje „Nun of your business“ Ivane Marinić Kragić.

“Glavna nagrada za selekciju Paralele i Sudari ide odvažnom, tematski izazovnom, ali i inspirativnom, toplom i duhovitom filmu koji je duboko odjeknuo u nama. Ovo je priča o snazi ljubavi, ali i priča o neizmernoj količini hrabrosti – hrabrosti da se suprotstavimo institucijama koje i dalje – tako često – oblikuju i definišu naš život, hrabrosti da ustanemo za svoja prava, svoje želje, svoju ljubav i slobodu. Ovaj film je važan jer je hrabro umetničko delo, ali je još važniji jer je poruka od ljudi za ljude. A poruka glasi: ko sam ja i kako živim svoj život is Nun of Your Business“, navodi se u obrazloženju Međunarodnog žirija kritike.

Specijalno priznanje žirija kritike dodeljeno je filmu „Dečak“ Vitalija Akimova, koji je ovu odluku obrazložio rečima:

„Žiri bi želeo da posebno istakne brutalno iskren i duboko ličan film koji se urezao u naše stomake, ali  i u naša srca – nešto što su u stanju da urade samo sjajni filmovi i filmski stvaraoci. Iako je ovo prvi film koji je režiser Akimov ikada snimio, primećuju se tragovi genijalnosti koje poseduju samo veliki majstori filma. Imati hrabrosti i pogledati pravo u ponor bola, bede i krhkosti ljudskih života, kao i sposobnost pretvaranja toga u umetnost zaista je izuzetna stvar. Ovaj mali a istovremeno veoma veliki film takođe nam govori nešto važno o moći umetnosti: umetnost spašava živote.“

Žiri FIPRESCI 28. festivala evropskog filma “Palić” – u sastavu Andoni Iturbe Tolosa (Španija), Dinu-Joan Nikula (Rumunija) i Barbara Gaser (Austrija), nagradu FIPRESCI za najbolji film Glavnog takmičarskog programa proglasio je film „Najgora osoba na svetu“ Joakima Trira, „za oporu i otrežnjujuću studiju karaktera, koja stavlja u fokus stanje savremene žene kao nesigurne ali osnažene ličnosti, u obliku vizionarskog postromantičnog filma.“

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.