Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata najavljuje: Predavanje o Bunjevačko-šokačkoj stranci

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata najavljuje: Predavanje o Bunjevačko-šokačkoj stranci

Objavio: Magločistač

12.10.2020

Kategorija: Subotica

U sredu, 14. oktobra, s početkom u 18 sati, u Domu Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (Beogradski put br. 31), održaće se 65. naučni kolokvijum na temu “Sto godina Osnivačke skupštine Bunjevačko-šokačke stranke (1920)”.

“Vojvođanski Hrvati imaju bogato političko iskustvo. U vrijeme Ugarske njihovi prvaci sudjelovali su u radu bačkih gradova i županije. Također su imali velikog udjela u stranačkom životu Subotice u 19. stoljeću. U početku su u mađarskim društvima i strankama, ali se vremenom osamostaljuju i izdvajaju u zasebne skupine građana. Međutim, prva prava politička stranka vojvođanskih Hrvata osnovana je tek u Kraljevini SHS u krugu katoličke inteligencije 1. rujna 1920. pod imenom ‘Bunjevačko-šokačka stranka’. Imala je hrvatski, katolički i autonomistički karakter. Njena osnivačka skupština, održana u subotičkoj Gradskoj vijećnici 10. listopada 1920., bila je po mnogo čemu znakovita. Protekla je, naime, u ozračju upadica subverzanata iza kojih su stajale centralne vlasti. BŠS je osvojila mandate na izborima 1920. i 1923., a poslije izbora 1925. postaje izvanparlamentarna oporba. Na koncu, 1926. prerasta u ogranak Hrvatske seljačke stranke za Bačku”, navodi se u pozivu Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata, organizatira naučnog skupa.

Predavanje o Bunjevačko-šokačkoj stranci održaće istoričar Vladimir Nimčević iz Bajmoka, spoljašnji saradnik Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.