VULIN: NIKO NE SME DA PODSTIČE MRŽNJU PREMA MUSLIMANIMA U SRBIJI

VULIN: NIKO NE SME DA PODSTIČE MRŽNJU PREMA MUSLIMANIMA U SRBIJI

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

16.11.2015

Kategorija: Subotica

Užas i zlo koje se desilo u Parizu niko ne sme da iskoristi da bi podsticao mržnju prema muslimanima u Srbiji koji nemaju nikakve veze sa tim, izjavio je danas u Subotici ministar rada, zapošljavanja, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin.

Foto: Magločistač

Foto: Magločistač

“Nisu svi muslimani teroristi i tačka. Nisu svi migranti teroristi i tačka. Nisu oni koji su ubijali po Francuskoj Francuzi i tačka. To su neljudi i ništa više”, poručio je Vulin na otvaranju prihvatnog centra za izbeglice u Subotici.

On je zamolio da se događaji iz Francuske ne zloupotrebljavaju u političke svrhe, jer po njegovoj oceni “teror i služi da uvede strah među ljude”.

“Mi ćemo se ponašati kao i do sad. Uz maksimalno podignut nivo bezbednosti. Siguran sam da i sve ostale zemlje to rade”, dodao je Vulin.

Ministar je podsetio da je kroz Srbiju prošlo oko 500.000 migranata koji nisu napravili ni jedan incident, te da ni jedna zemlja ne može da proceni šta je bilo u glavi onog čoveka koji je učestvovao u terorističkom napadu u Parizu, a koji je prošao kroz Srbiju.

Kroz Srbiju je juče, po njegovim rečima, prošlo 5.617 migranata, a danas se očekuje više od 6.000, a u Adaševcima na voz čeka više od 1.200 izbeglica.

Foto: Magločistač

Foto: Magločistač

“Kao što vidite, brojevi nisu veliki kao ranijih dana, ali nisu ni mali. Na nama je da se kao i do sada ponašamo organizovano, odgovorno, humano. Da ih popišemo, registrujemo i u maksimalnoj meri obezbedimo njihovo kretanje, ali i svakodnevni život svih naših građana”, rekao je Vulin.

On je dodao da su nakon događaja u Parizu, u Srbiji podignute mere bezbednosti i precizirao da migranti koji prolaze kroz Srbiju na ulazu prolaze kroz kontra-diverziona vrata, nakon čega sledi prva provera, određivanje biometrijskih podataka, uz otisak prsta i fotografisanje.

“To je vrlo visok standard i mi ćemo nastaviti da ga održavamo. Naravno, mi ćemo ga i povećati. Jedino što možete da uradite jeste da povećate broj ljudi, da bilo ko ko je sumnjiv bude odvojen na stranu i sa njim se po posebnoj proceduri postupa. Dakle, sve ono što rade druge evropske zemlje – radi i Srbija. Možda čak i više”, naglasio je on.

Govoreći o prihvatnom centru u Subotici, ministar se zahvalio nemačkom ASB na više od pola miliona evra pomoći za saniranje migrantske krize u Srbiji i naglasio da u Subotici nema nikakvih neplaćenih troškova u vezi sa ovom krizom.

Foto: Magločistač

Foto: Magločistač

“Svaka pomoć koju uputite ovim ljudima je pomoć svakom od nas. Ova zgrada nije bila predviđena u budžetu ni grada Subotice, ni Vlade Republike Srbije. Ova zgrada je nastala zbog potrebe da migranti mogu da sklone sebe i svoje porodice na par dana od zime, kiše, snega, ali ostaje našoj deci”, rekao je Vulin.

Centar je otvoren nakon dvomesečnih radova na adaptaciji i proširenju postojećih objekata.

Centar je kapaciteta do 150 ležajeva površine 580 kvadratnih metara, a u njemu su prethodno renovirani postojeći objekti, izgrađena dodatna spavaonica, sanirana stara upravna zgrada u kojoj će biti smešten lekarski tim.

U adaptaciju ovog centra nemački ASB uložio je 150.000 evra, a prema rečima regionalnog direktora ASB za jugoistočnu Evropu Elmira Bojadžića obezbeđeno je još 100.000 evra iz evropskih fondova iz kojih će, između ostalog, biti finansirana izgradnja magacina u ovom centru.

Nakon završetka migrantske krize, adaptirani objekat ostaće u vlasništvu lokalne samouprave koja, prema rečima gradonačelnika Jenea Maglaija, namerava da u njemu uspostavi edukativni centar za mlade.

Izvor: Tanjug

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.