VEČERAS U KLEIN HOUSE-U: IZLOŽBA EMILIE JAGICA “INCARNATE” I KONCERT KVARTETA “UBIVAE” IZ NOVOG SADA

VEČERAS U KLEIN HOUSE-U: IZLOŽBA EMILIE JAGICA “INCARNATE” I KONCERT KVARTETA “UBIVAE” IZ NOVOG SADA

Objavio: Magločistač

19.02.2016

Kategorija: Subotica

Mlada umetnica Emilia Jagica predstaviće večeras u prostorijama Klein house-a izložbu pod nazivom „Incarnate“. Nakon otvaranja izložbe biće održan muzički performans “Ubivae” koji čini kvartet iz Novog Sada koji se bavi dizajnom zvuka, improvizacijom i produkcijom elektronske muzike. Program počinje u 19 časova.


„Incarnate“ ili ti „Otelovljenje”

Ubivae Novi SadIncarnate je izložba koja se fokusira na ljudsko telo i njegov neverbalni govor. Drugim rečima kako ljudsko telo izražava stanje sopstvene psihe. Emilia kroz svoj rad pokušava da stekne uvid u današnje kontradiktorne ideale o seksualnosti i moralu, kao i u načine na koje oni utiču na međuljudske odnose, izazivajući izopačene i veštačke načine ponašanja radi trenutnog zadovoljstva. Na prvi pogled njeni radovi deluju kao prikazi tela, urađeni ugljem na papiru ili platnu. Međutim, na drugi pogled se može primetiti da njena dela jesu i socijalna kritika.

Mi podređujemo sebe, kao što i našu kulturu tela sve više i više zahtevima reklamne industrije i potrošačkom društvu. U konstantnom traganju za poboljšanim i optimizovanom telu mi počinjemo u sve večoj meri da gubimo iz vida lepotu i jedinu perfektnost, a to je perfektnost prirode.

Suprotno tome, aktovi Emilije Jagice su u najvećoj opoziciji sa duhom današnjeg vremena. Ona prikazuje polova bez tabua i u njihovom realnom i sirovom stanju. Ako pogledamo dela malo dublje, mi shvatamo da su izmučena tela sakrivena ispod te vrlo glatke površine. To sve ukazuje na to da naši beskrajni napori da se prilagodimo optimizovanim standardima – na kraju nas jedu iznutra. Čovekova izmučena duša u neo-liberalnom potrošačkom društvu postaje vrlo jasno.

Emilia nas poziva da se oslobodimo ove nametnute ljuske i da ponovo doživimo sopstvenu kožu kao neku staru voljenu haljinu, da bi smo mogli osloboditi svoju dušu. Vreme je da se preispita sadašnji sistem. Ograničenja su postala prepredena, previše ravna i standardizovana, kako u pogledu misli, tako i u pogledu osećanja.

Biografija

Emilia Jagica je rođena u Somboru, 1983. godine. Zbog političke nestabilnosti u zemlji zajedno sa porodicom 1994. godine emigrira u Toronto, Kanadu. U Torontu završava srednju školu i upisuje “Concordia Universitet” u Montrealu, odsek scenografija i francuski jezik. Crtanje i mešanje medija kao način izražavanja je privuklo i okupiralo Emilijinu pažnju tokom srednje škole. Odlučna da se u potpunosti posveti umetnosti i nakon uspešno završene prve godine na Konkordia Univerzitetu, vraća se u Srbiju i upisuje Akademiju Umetnosti u Novom Sadu 2004. godine. Kao student u klasi Milana Blanuše diplomirala je 2008. godine. Njeno dalje usavršavanje nastavlja se u Berlinu gde upisuje Magistarske studije na Universität der Künste (Universitetu Umetnosti), pod nadzorom profesora Roberta Lucandera diplomira 2011.

Posle završetku magistarskih studija Emilia nastavlja da gradi svoju umetnost i karijeru u kulturološko bogatom i živahnom Berlinu.

Kao slobodni umetnik pored samostalnih izložbi u Nemačkoj, Srbiji i Austriji, izlagala je i nabrojnim grupnim izložbama. U svojoj karijeri Emilija je radila i učestovala na različitim projektima, jedan od njih je i oslikavanje tavanice velelepnog hotela Waldorf Astorija u Berlinu. Pored slikarstva radila je i kao asistent scenografa predstave „Falstaff“ od Shakespeare-a i „Umišljeni bolesnik“ od Molière-a u Beču.

(Magločistač)

m od logoa sa rogovima mali

 

 

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.